Ekonomi

ABD Bankası Goldman Sachs’tan Türkiye’de Enflasyon Yorumu: “Beklenenden Daha Hızlı Düşebilir”

ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs’ın yayımladığı raporda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın piyasadaki para arzını azaltma hızı dikkate alındığında enflasyonun beklenenden daha hızlı düşebileceği vurgulandı.

ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs, Türkiye’de enflasyonun beklenenden daha hızlı düşebileceğini öngördü.

Goldman Sachs’ın Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika ekonomi analistleri tarafından yayımlanan raporda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) para azaltma hızı dikkate alındığında enflasyonun beklenenden daha hızlı düşebileceği vurgulandı. piyasada arz.

Raporda enflasyonun yıl sonunda yüzde 42,6 olan tahminin aksine yüzde 30’a düşebileceği belirtildi.

TCMB’nin mevcut teması göz önüne alındığında, Bankanın bu ay siyasi faizi 250 baz puan artırarak yüzde 45’e çıkaracağını öngören rapor, Goldman Sachs’ın daha önce siyasi faiz varsayımının yüzde 42,5 olduğunu hatırlattı.

Raporda, enflasyonun piyasa fiyatından daha hızlı düşmesi nedeniyle bankanın yıl ortasında siyasi faiz indirimine başlayabileceği ve bunu TL üzerinde baskı oluşturmadan yapabileceği belirtildi.

Raporda, “‘Enflasyonda beklenenden daha hızlı bir düşüşün mutlaka büyük bir negatif çıktı açığı gerektirmeyeceği’ yönündeki görüşümüz göz önüne alındığında, para politikasının erken gevşeme riski piyasaların fiyatladığından daha düşük.” ifadesine yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu