Haber

ABD’den Vagner açıklaması

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik Bağlantılar Koordinatörü John Kirby, düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kirby’ye Rus özel güvenlik şirketi Wagner grubuna bağlı çetelerin Belarus’ta bulunması ve bu kapsamda Polonya ve Litvanya’dan gelen uyarılar soruldu.

Kirby, Wagner birliklerinin nerede olduğuna dair bilgi verecek durumda olmadıklarını belirterek, bazılarının “istikrarsızlık ve güvensizlik” yaratmaya devam etmek için onların Afrika’da, bazılarının ise hala Ukrayna’da olduğuna inandıklarını sözlerine ekledi.

Kirby ise Ukrayna’daki çatışmalarda Wagner’in etkisinin bulunmadığının görüldüğünü belirterek, bazı üyelerinin onun Beyaz Rusya’ya gittiğine inandığını belirtti.

Wagner’in Polonya veya onun NATO müttefiklerinden herhangi biri için özel bir tehdit oluşturduğundan habersiz olduklarını söyleyen Kirby, bu bağlamdaki gelişmeleri yakından takip ettikleri mesajını verdi.

John Kirby, ABD Başkanı Joe Biden’ın dediği gibi, bir üyeye yapılan saldırıyı tüm üyelere yapılmış sayan ve ortak savunmayı ve NATO topraklarının her karışını savunmayı öngören NATO Antlaşması’nın 5. maddesine bağlılıklarını vurgulayarak, ” Ancak, Wagner’in ittifak için böyle bir ittifak taahhüdü,” dedi John Kirby. Tehdit olduğuna dair hiçbir işaret yok.” dedi.

– ABD vatandaşı Haiti’de kaçırıldı

Kirby, Haiti’de kaçırılan Alix Dorsainvil ve Lider Joe Biden’ın çocuğunun durumu hakkında bilgilendirildiğini ve serbest bırakılması için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

– Moğolistan Başbakanı’nın ziyareti

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İrtibat Koordinatörü Kirby, Lider Yardımcısı Kamala Harris’in yarın Moğolistan Başbakanı Luvsannamsrain Oyun-Erdene ile görüşmesine ilişkin olarak, Çin’in bölgede çıkardığı zorluklar ve kritik madenlerin yanı sıra bir dizi konuyu görüşeceklerini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu