Haber

AK Parti İl Başkanı Çalışkan, şebeke suyuna zam yapılması girişimine tepki gösterdi

AK Parti Vilayet Lideri Zihni Çalışkan, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon Yönetimi (ESKİ) Genel Müdürlüğünün şebeke suyuna artırım yapılması teşebbüsünü eleştirdi.

Çalışkan, yaptığı açıklamada, ESKİ Genel Kurulu’nda kentte kullanılan suya yüzde 70 oranında zam talebinin komisyona havale edilmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

ESKİ’nin halkın temel gereksinimlerinden içme ve kullanma suyuna bir yıl içinde yüzde 60 ve yüzde 40’lık zamların ardından yüzde 70 civarında üçüncü defa zam talebiyle Büyükşehir Belediye Meclisine geldiğini söyleyen Çalışkan, “Büyükşehir Belediyesinin şebeke suyuna ilişkin çözüm üretmek yerine başka illerde gözükmediği şekliyle su konusunda yüzde 170’lik artırıma ulaşmış olması açıklanabilir nitelikte değil.” dedi.

Zihni Çalışkan, kentte kullanılan suyun, Büyükşehir Belediyesinin tesislerine kadar cazibeli geldiğini ve hiçbir enerji maliyeti olmadığını belirterek, şöyle konuştu:

“Birçok vilayette barajlardan yahut su kaynaklarından arıtma tesislerine su pompayla basmak suretiyle getiriliyor. Kentimizde bu türlü bir maliyet yok. Su cazibesiyle geliyor. Bu türlü bir maliyetleri olmamış olmasına karşın suya yapılmak istenen yüzde 70 artırım çok çoktur, ağırdır. Vatandaşa şayet toplumsal belediyecilik manasında dokunmak istiyorsanız, hükümetimizin bilhassa doğal gazda yüzde 80 oranında sübvansiyon prosedürüyle yaptığı üzere milletimize takviye olmalısınız. Büyükşehir Belediyesinin 2023 yılına ait 4 milyar lirayı aşkın bütçesi var. Mazeret üretmek yerine tahlil üretmeyi deneyebilirler. Büyükşehir Belediye Meclisi’nde AK Parti Kümesi olarak, bu kadar yüksek artırımın olmaması gerektiğini, hemşehrilerimizin faydasına kararlar alınması gerektiğini belirttik. Cazibesiyle kentimize ulaşan ve güç maliyeti olmayan şebeke suyuna, bir yılda 3 defa artırım hakikat değildir ve hiçbir halde kabul edilemez.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu