Haber

Alman subay Rus casusluğuyla suçlanıyor

Almanya’da Federal Savcılık, Alman ordusunun teçhizatından sorumlu Federal Teçhizat, Bilgi Teknolojileri ve Uygulamalar Dairesi’nden (BAAINBw) sorumlu bir kişiyi Rus istihbarat servisi için casusluk faaliyetleri yürütmekle suçladı.

Federal Savcılık, Alman vatandaşı Thomas H.’nin Federal Mahkeme’deki soruşturma hakiminin tutuklama kararının ardından Çarşamba günü Koblenz’de tutuklandığını duyurdu. Zanlının evi ve iş yeri de arandı.

Almanya Adalet Bakanı Marco Buschmann, casusluk şüphesiyle tutuklanan Thomas H.’nin subay olduğunu açıkladı.

Thomas H.’nin geçtiğimiz Mayıs ayından bu yana Rusya’nın Bonn Başkonsolosluğu ve Rusya’nın Berlin Büyükelçiliği ile defalarca temasa geçerek işbirliği teklif ettiği kaydedildi. Federal Başsavcılık, şüphelinin bu kişiler aracılığıyla mesleki faaliyetleri hakkında bilgi paylaştığını bildirdi.

BAAINBw, savunma teknolojisinin tedariki, geliştirilmesi ve test edilmesinin yanı sıra Federal Ordu’ya ekipman ve silah tedarikinden sorumludur. Federal Savunma Bakanlığı, soruşturmayı yürüten yetkililere işaret ederek konu hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Soruşturma, Federal Anayasayı Koruma Dairesi ve Askeri Savunma Dairesi (MAD) ile yakın işbirliği içinde yürütülüyor. (DW Türkçe)

habersarkisla.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu