Haber

ASKON’dan depremzedelere destek sürüyor

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Antalya Şube Başkanı Cahit Urfan, “Yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgede aynı ve mali desteğin devam ettiğini, katkı sağladıklarını belirtti. arama ve kurtarma faaliyetleri için.

Urfan, yönetim kurulu üyeleriyle düzenlediği basın toplantısında, Antalya’dan depremzedeler için gönderdikleri yardımın Antalya Valiliği, İl Emniyet Müdürlüğü, Antalya İl Jandarma Komutanlığı iş birliğinde helikopterlerle Adıyaman’ın ilçelerine dağıtıldığını söyledi. Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), Antalyaspor ve Serikspor.

Kurtarma çalışmalarına destek için 1111 gönüllüyü bölgeye götürdüklerini anlatan Urfan, şunları kaydetti:

“172’si sağlık personeliydi. Zelzele bölgesinde arama kurtarma faaliyetlerinde bulunan çok sayıda ekibe de ekipman desteği sağladık. 2 adet motorlu araç, 100 adet kesi ve tatbikat, 250 adet tatbikat, 650 adet çadır, 2 adet konteyner, 2 bin 250 adet soba, işlerde kullanılacak ısıtıcılar, 150 yatak, 2 bin battaniye, 150 kutu giysi, 500 powerbank, 60 kutu mama, 3 bin 228 bebek bezi ve hijyen malzemesi.Antalya’ya tahliye edildi.”

Bu süreçte deprem bölgesi ve AFAD ile koordineli çalışmanın önemine işaret eden Urfan, “Ekiplerimiz 3’ü üniversite öğrencisi olmak üzere 9 kişiyi kurtardı. Bu öğrencilere burs vereceğiz, bölgeye yardımlarımız devam edecek. ” sözünü kullandı.

Afetzedelere istihdam sağlanacak

Adıyaman’da kurdukları aşevi ile 5 bin kişiye mama dağıttıklarını vurgulayan Urfan, deprem bölgesindeki sokak hayvanları için de ellerinden geleni yaptıklarını ifade etti.

Urfan, Adıyaman’a konteyner kent veya toplu konut yapma planları olduğunu belirterek, bu konuda ATSO ile görüşmelere başladıklarını söyledi.

Deprem nedeniyle Antalya’ya gelen çocukların eğitim hayatlarına destek olmaya hazır olduklarını belirten Urfan, “Deprem süreci afetlere hazırlıklı olmamız gerektiğini gösterdi. Bu kapsamda Antalya ASKON ailesi olarak bizler üyelerimize arama kurtarma eğitimi vermeyi hedefliyoruz.” dedi.

Urfan, Genç ASKON’un hayatlarını yeniden kurmaya çalışan ve eğitimlerine devam etmek zorunda kalan afetzedeler için istihdam kampanyası başlattığına dikkat çekti.

Adıyaman’da yaptıkları ilk incelemelerde yıkılan binaların 1999 öncesi yüklü yüklerle yapılan binalar olduğunu belirten Urfan, 2000 öncesi binaların kentsel dönüşümünün bir an önce yapılması gerektiğini aktardı. bu tür durumlardan kaçınmak için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu