Ekonomi

Asrın dönüşüm projesi başlıyor: İstanbul pilot bölge seçildi

Kesin olmayan sonuçlara göre AK Parti’den İstanbul Milletvekili seçilen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, partisinin Sancaktepe İlçe Başkanlığı’nda örgüt üyeleriyle bir araya geldi.

Kentsel Dönüşümde Yarım Biz Kampanyası ile ilgili açıklama yapan Kurum, bu projenin İstanbul’un güçlenmesi adına çok önemli olduğunu belirtti.

Bunun “yüzyılın dönüşüm projesi” olduğuna işaret eden Kurum, ” Bu bağlamda inşallah milletimizle el ele vereceğiz. “İstanbul Dönüşüm” adına başvurularımızın tamamlanması ile inşaat sürecini yürüteceğiz. Çocuklarımıza, gençlerimize emanet edeceğimiz İstanbul’umuzun daha dayanıklı olmasını istiyoruz. Daha güvenli olmasına izin verin. Bu kapsamda tüm mevzuatı gözden geçiriyoruz. ‘Ulusal Risk Kalkanı’ projesi kapsamında da bilim insanlarımızla bilimin ışığında, onların görüş ve önerileri doğrultusunda çalışıyoruz.”ifadesini kullandı.

Bakan Kurum, gelen talepler doğrultusunda yapı denetim sisteminde önemli bir düzenleme yapıldığını ve pilot bölge olarak İstanbul’un seçildiğini bildirdi.

‘BİNA DENETİMİNİ İKİ AYRI HAVUZA AYRIYORUZ’
İstanbul’u Anadolu ve Avrupa Yakası olarak 2 bölgeye ayırdıklarını vurgulayan Kurum, şunları kaydetti:

“Yapıların denetiminin çok daha etkin yapılabilmesi için pilot olarak İstanbul’dan başlayacağız. Yapı denetimini 2 havuza ayırıyoruz. Anadolu ve Avrupa yakasındaki yapı denetim firmaları merkezden itibaren hizmet verecek. Yani Anadolu Yakası’ndaki yapı denetim firmaları Avrupa Yakası’ndaki havuzdan, Avrupa Yakası’ndaki havuzdan kura sistemi ile vatandaşlarımıza yapı denetim hizmeti vereceğiz. Şantiyelere daha yakın, daha etkin gidebileceklerini ve şantiyelerdeki üretimi takip edebileceklerini belirterek, “Burada hem yapı denetim personellerimizin hem de vatandaşlarımızın daha iyi şartlarda çalışmasını sağlayacağız. Belediyelerimizle birlikte İstanbul’un her noktasında etkin bir şekilde bu hizmetleri yürüteceğiz.”

haber-muratpasa.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu