Haber

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov, İslam Zirvesi’nde uluslararası kuruluşların reformlara ihtiyacı olduğunu belirtti

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Suudi Arabistan’da düzenlenen 8. Olağanüstü İslam Zirvesi’nde şunları söyledi: “Bölgede ve dünyada yaşanan son olaylar, mevcut istikrarsızlıklar, uluslararası hukukun uygulanmasındaki çifte standart sorunuyla doğrudan bağlantılıdır. Bunun için. Bu nedenle BM sistemi de dahil olmak üzere uluslararası işbirliği, “Kuruluşların reformlara ihtiyacı var” dedi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen 8. Olağanüstü İslam Zirvesi’ne katıldı. Zirvede yaptığı konuşmada Bayramov, Azerbaycan’ın İsrail-Filistin çatışması kapsamında mevcut gerilimlerin devam etmesinden endişe duyduğunu belirterek, “Mevcut durumdan en çok sivillerin etkilenmesi ciddi bir endişe kaynağıdır. Ülkemiz adına çatışmada hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz.”

Bayramov, “Azerbaycan, bu durumun derhal ortadan kaldırılması ve düşmanlıkların derhal durdurulması çağrılarına katılıyor. Ayrıca, tüm Ortadoğu bölgesi için hassas olan mevcut durumu daha da kötüleştirebilecek davranışlardan kaçınmak önemlidir. Uluslararası toplumun tüm çabalarını bu yönde seferber etmesi önemli.”

“Azerbaycan, Filistin halkına insani destek sağlamaya devam edecek”

İsrail-Filistin ihtilafının uluslararası hukuk normları ve Birleşmiş Milletler’in (BM) ilgili kararlarına uygun olarak iki devlet ilkesi temelinde çözümünü desteklediklerini vurgulayan Bayramov, “Ülkemiz, İsrail-Filistin çatışmasının çözümüne yönelik çabalara aktif olarak katkı sağlıyor. Çatışmanın sonuçlarının üstesinden gelmek de dahil olmak üzere Filistin sorununa adil bir çözüm bulun.” “Buldu” dedi.

“Bağlantısızlar Hareketi başkanlığımız döneminde konuya hassasiyet gösterdik ve Filistin halkının insani ihtiyaçlarının karşılanması için BM’nin ilgili uzman yapıları aracılığıyla yardımlarda bulunduk” diyen Bayramov, “Temsilcilik ofisini açtık” dedi. Filistin’in Ramallah kentinde bu yönde daha yakın iş birliğine katkı sağlanacak.Azerbaycan, “Filistin halkına insani destek sağlamaya devam edecek” dedi.

“Mevcut istikrarsızlık, uluslararası hukuktaki ikili standart sorunuyla doğrudan bağlantılıdır.”

Uluslararası kuruluşların dünyadaki sorunların çözümünde yetersiz kaldığını belirten Bayramov, “Bölgede ve dünyada yaşanan son olaylar, mevcut istikrarsızlıklar, uluslararası hukukun uygulanmasındaki çifte standart sorunuyla doğrudan ilgilidir. Bu nedenle, ” BM sistemi de dahil olmak üzere uluslararası kuruluşların reformlara ihtiyacı var.” – RİYAD

haberotlukbeli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu