Ekonomi

Bayburt Belediyesi Yeni Güneş Enerji Santrali Kazandı

‘Güneş Enerjisi Santrali Üretecek, Bayburt Kazanacak’ sloganıyla Bayburt kazanıyor ve Bayburt’a ait 30 bin metrekare arazi üzerinde tamamlanan Yeni Güneş Enerjisi Santrali’nde üretilen elektrikle ülke ekonomisine büyük katkı sağlanıyor. Bayburt Belediyesi, Şingah İlçesi Düzlük mevkiinde yaklaşık 3 ay gibi kısa bir sürede hizmete girdi.

2.288 kWp gücünde ve yıllık 3 milyon 650 bin kilovatsaat (3.650 GWH) elektrik üretim kapasitesine sahip olan santral, 15 milyon lira maliyetle tamamlanarak hizmete açıldı.

Ayrıca yenilenebilir ve saf enerji kaynaklarının üretimi ve kullanımında öncü kuruluşlardan biri olan Bayburt Belediyesi’nin bu alandaki yatırımlarından biri olan Yeni Güneş Enerjisi Santrali de 10 yıl satın alma garantisine sahip. Üretilen enerji için devletin

‘GES üretir, Bayburt kazanır’

Yeni Güneş Enerjisi Santrali hakkında bilgi veren Bayburt Belediye Başkanı Karar Pekmezci, santrali kısa sürede tamamlayarak hizmete açtıklarını kaydetti.

Santralin uzun vadede Bayburt Belediyesi’ne ekonomik açıdan katkı sağlayacağını vurgulayan Lider Pekmezci, “12 Ağustos 2021 tarihinde üretimine başlanan Güneş Enerjisi Santrali projemiz 27 Kasım 2021 tarihinde tamamlanarak hizmete açılmıştır. Şu anda üretimi devam ediyor. Güneş Projemizin toplam maliyeti yaklaşık 15 milyon lira, bu projemiz ise yaklaşık 3 milyon lira.” Ay içerisinde tamamlanarak halkın hizmetine sunuldu. Şingah İlçesi Düzlük mevkiinde belediyemize ait 30 bin metrekare arazi üzerine kurulan santralimizde üretilen elektrik, devletimizin 10 yıl satın alma garantisi altında çalışmaya devam ediyor. Santralimizin yıllık 3 milyon 650 bin KW ve 2.288 kWp elektrik üretim kapasitesi bulunmaktadır. “Yeterince güçlü bir çalışma ortamı sağladık. Belediyemize ve ülkemiz ekonomisine katkı sağlayacak bu projeyi, Bayburt Belediyesi’ne uzun vadede ekonomik destek sağlayacak bir çalışma olarak değerlendiriyoruz” dedi. – BAYBURT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu