Haber

Bildirici: CHP’nin medyayla yaptığı anlaşmalar etik ihlallere yol açıyor

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, CHP’nin Halk TV ile tüm ilişkilerinin bittiği yönündeki açıklamasına yorum yaptı.

CHP’nin yıllardır muhalif medyayı desteklediğini kaydeden Bildirici, partisinin 5 TV kanalı, 3 radyo kanalı ve 18 gazete ile benzer anlaşmaları olduğunu söyledi. CHP’nin medya kuruluşlarıyla yaptığı bu anlaşmaların bazı etik ihlallere yol açtığına dikkat çeken Bildirici, şunları yazdı:

“1- CHP reklam ve kampanya videolarının yayın ücretini ödeyebilir, sorun değil. Ama işin içine ‘haber’ girince durum değişiyor.

2- Siyasi olayların canlı yayınına ‘haber değerine’ bakılarak karar verilir. Ama CHP olaylarında ‘haber değeri’ yerine ‘ödenecek para’nın belirleyici hale gelmesi, gazetecilik ilkelerinin açık ihlalidir. Kamu yararı ilkesi ihlal edilmiş olur.

3- CHP toplantılarının para karşılığı canlı yayınlandığını seyirciye haber vermemek de yanlıştır. Gazetelerde ve internette ‘Bu bir reklamdır’ veya ‘Sponsorlu yayın’ gibi uyarılar yapılmadan canlı yayın yapılması seyirciyi aldatmaktadır; “Gizli reklam/tanıtım” yapmaktır.

4- Haber ve parasal ilişkilerin bu şekilde iç içe geçmesini meşru görmek, belediye, sağlık, eğitim gibi siyaset dışı konularda para karşılığı yayın yapmakla sonuçlanabilir. Nitekim birçok kanalda ‘örtülü reklam/tanıtım’ gibi programlara ve canlı yayınlara rastlıyoruz.

İktidara yakın televizyonların Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP sözcülerinin konuşmalarını baştan sona canlı yayınlaması, özellikle sağlık alanında ücretli yayın yapması, muhalif medyanın ‘ücretli canlı yayın’ yapmasını haklı çıkarmaz. Pekala, etik ilkeleri ihlal etmeden ve parayı haber değerinin önüne koymadan haber televizyonu yapmanın yolları olabilir.”

‘CHP ‘KÖTÜYÜM, OYNAYAMAZSIM’ DİYE GİDİYOR’

Bildirici, CHP’nin Halk TV ile olan sözleşmesini feshetme şeklinin de kaba olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Bildiğim, bir partinin bir medya kuruluşuna, olumsuz ya da istenmeyen bir yayın olduğu zaman itiraz edip, karşı beyanda bulunduğu. İletişim teknikleriyle cevap verme seçeneği olunca, CHP’nin ‘küstüm, seninle oynamıyorum’, ‘seninle ilişkimi kestim’ tavrını benimsiyor. CHP gibi bir partinin irtibat formülü bu olmamalıydı.

Antalya’da Serhan Asker’in ‘Şanlı Anılar’ programının engellenmesi de bir faciaydı. CHP Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, programdan son anda vazgeçtiği için Kırkgöz Han’daki çekim iznini iptal etti. Yeniden ilişki açıklanmadı ama CHP Genel Merkezi’nin tutumuyla ilgili bu engelleme basın özgürlüğüne müdahaleydi.

Ayrıca CHP’nin Halk TV’ye yönelik tavrının sadece sözleşme feshi ile sınırlı kalmayacağını, programlara konuk olamamak, haber ilgisi bulamamak gibi sonuçları olacağını gösteriyor. CHP, CNN Türk’e uyguladığı ambargoyu bundan sonra Halk TV’ye de uygulayacak gibi görünüyor…”

TAM MAKALE

haber-ercis.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu