Haber

Bir yanımız kavurucu, bir yanımız sele gidiyor! Meteoroloji’den 9 şehre “sarı” kodlu alarm

Meteoroloji’nin hava raporuna göre rekor sıcaklıklara teslim olan ülkemizin bazı noktalarında yağışlar görülecek. Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu’da sıcaklıklar yüksek seviyelerini koruyacakken Artvin, Kastamonu, Trabzon, Bartın, Düzce, Bolu, Rize, Zonguldak ve Karabük için sarı kodlu uyarı verildi.

YAĞMUR PARSELİ OLACAK

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan son değerlendirmelere göre, ülkemizin kuzey kesimleri parçalı ve parçalı bulutlu, Doğu Karadeniz, Orta Karadeniz’in kıyı kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzeyi, Düzce çevreleri yerel olmak üzere sağanak yağışlı. , Zonguldak, Bartın, Karabük ve Kastamonu’nun batısı. ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin parçalı ve açık olması bekleniyor. Yağışların Rize çevreleri ile Artvin’in kuzeyi ve Trabzon’un doğu kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor.

İç Ege, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinin tamamında hava sıcaklığının 8 ila 12 derece düşeceği, diğer yerlerde ise önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

SEL VE ​​RÜZGARA DİKKAT

Rüzgar genellikle kuzey yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esiyor; Ege’nin kıyı kesimleri ile Orta ve Doğu Karadeniz’in kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli (30-60 km/sa) olarak esmesi bekleniyor. Yağışların Rize çevreleri, Artvin’in kuzeyi ve Trabzon’un doğu kesimlerinde kuvvetli olacağı tahmin edildiğinden kıyı kesimlerde sel, sel, yıldırım ve kuvvetli rüzgar gibi aksiliklere karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor. . Rüzgarın; Kıyı Ege ile Orta ve Doğu Karadeniz bölgelerinin kıyı kesimlerinde kuzey ve kuzeybatıdan kuvvetli (30-60 km/sa) olarak esmesi beklendiğinden olası aksiliklere karşı dikkatli olunması gerekiyor.

SARI KOD NEDİR?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 9 ili “sarı” kodla uyardı. Sel, sel, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yağış sırasında kuvvetli rüzgar, yerel dolu gibi aksiliklere karşı dikkatli ve tedbirli olmak gerekiyor. Bu iller Artvin, Kastamonu, Trabzon, Bartın, Düzce, Bolu, Rize, Zonguldak ve Karabük olarak sıralandı.

golkoyhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu