Ekonomi

Borsa İstanbul’da 5 hisse güne temkinli başlayacak

Investing.com – KAP’a yapılan açıklamada 5 hisseye 15 Eylül’e kadar tedbir uygulanmasına karar verildi.

Sermaye Piyasası Kurulu kararı ile devreye alınan Volatilite Bazlı Önlem Sistemi (VBTS) kapsamında Euro Kapital Yatırım İştiraki A.Ş. ( EUKYO) ve Tetamat Beslenme Yatırımları A.Ş. ( TETMT) payları bugünden itibaren geçerli olmak üzere 15 Eylül 2023 tarihine kadar sipariş paketi önlemi ile işleme alınacaktır.

Ayrıca VBTS kapsamında ilgili paylarda hâlihazırda uygulanmakta olan ve önceki adımlarda tanımlanan tedbirler (açığa satış ve kredili işlem yasağı ve brüt takas tedbirleri), emir paketi tedbirlerinin uygulandığı dönem boyunca devam edecektir.

Sipariş paketi ölçüsü nedir?

Emir paketi tedbiri, “piyasa emrinin ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması”, “emir iptali, emir boyutunun küçültülmesi ve emir fiyatının bozulmasının yasaklanması” ve “emir toplama bilgilerinin yayınlanmasının kısıtlanması” uygulamalarını kapsayan bir tedbir türüdür. .

Adese Gayrimenkul Yatırım A.Ş. ( LENS) ve VBT Yazılım A.Ş. ( VBTYZ) hisse senetleri bugünden 15 Eylül 2023 tarihine kadar ilgili tedbir kapsamında açığa satış ve kredilendirme işlemlerine tabi tutulmayacaktır.

Diğer taraftan borsa istanbul A.Ş. Pazarlarında Uygulanacak Gözetim Tedbirlerine İlişkin Yönerge’nin 5. ve 6. maddelerinde yer alan kararlar çerçevesinde Gimat Mağazacılık Sanayi ve Ticaret A.Ş. ( GMTASMevcut “Açığa Satış Yasağı”na ek olarak bugünden itibaren 1 ay süreyle “Kredi İşlem Yasağı” ve “Brüt Takas” tedbirleri uygulanacak.

Ayrıca, Yönerge’nin 5’inci maddesi çerçevesinde, Yönerge’nin 6’ncı unsuru olan “Açığa Satış ve Kredili Satış”ta belirtilen emir ve işlemler nedeniyle GMTAŞ pay piyasasında dört yatırımcının emir ve işlemleri için Pay Piyasası’ndaki emir ve işlemler için 16/08/2023 tarihinden itibaren 1 ay vadeli. “İşlem Yasağı”, “Brüt Takas” ve “İnternet Üzerinden Emir İletiminin Kısıtlanması” tedbirleri uygulanacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu