Yaşam

Bugünkü Türkleri Çocuklarınıza Örnek Verebilirsiniz: Arkeolog Kenan Tevfik Erim

Çocuklarınıza örnek gösterebileceğiniz Türkler dizisinde her gün bir biyografi ile karşınızda olacağız. Bu biyografilerde, nispeten daha az tanınan ancak uluslararası üne sahip kişilere yer vermeyi planlıyoruz. Bu konuda önerilerinizi bekliyoruz. İçeriğimizin bugünün dünyaca ünlü konukları: Kenan Tevfik Erim

1929 doğumlu olan Kenan Erim’in babası diplomattır ve bu nedenle eğitimine İsviçre’de başlamıştır. 1948’de babasının Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi olması üzerine New York Üniversitesi’ne girdi.

Ve 1953’te Klasik Arkeoloji bölümünden mezun oldu. Daha sonra Princeton Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora çalışmalarını tamamlayan Erim, aynı zamanda üniversitenin Sicilya’nın Morgantina kentinde yürüttüğü kazılarda Karl Erik Sjoquist’e yardım etti.

Afrodisias’a ilk kez gelecek olan Erim’in ömrünün sonuna kadar burada kalacağı 1959 yılı Erim için bir dönüm noktası olacaktır. Kendi ağzından şehre ilk gelişi şöyledir:

“Temmuz 1959’da Nazilli’den yola çıktığımda bu kadar değerli bir yolculuk olduğunu iddia bile edemezdim. Karacasu’dan sonra oldukça kötü bir toprak yolda Geyre’ye varmadan önce Afrodit Tapınağı’nın sütunlarını gördüm.

Köy, Aphrodisias’ı tamamen kaplamıştır. Ama ihtişamını gizleyemedi. Akşam olmadan cipim beni Nazilli’ye geri getirdi. Bölgedeki tek oteldeki odamda günlüğüme yazdığımı hatırlıyorum. Hayatımda yeni bir dönem başlıyor.”

Fotoğraf: “Orta Güler”

Hayatı boyunca New York Üniversitesi’nde profesörlük yapan Erim, Aphrodisias kazılarının da başkanlığını yapıyor. Gezileri, yazıları ve konuşmalarıyla kazıları finanse eden arkeolog, dünyanın dört bir yanında Aphrodisias (Geyre) Vakfı’nı kurar.

Uluslararası ödüllere de sahip olan Erim, 1990 yılında 61 yaşında genç yaşta hayata veda eder. Cenazesi Türkiye’de bir ilk olarak Aphrodisias’ta, kendi tabiriyle “sevgilinin koynunda” defnedilmiştir.

Bu kadar değer verdiğimiz ne güzel bir yurdumuz var! yarın görüşürüz çocuklar!

Aphrodisias Antik Kenti denilince akla gelen bir diğer isim ise Orta Güler:

kozlu-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu