Haber

Bursa İnegöl’de metruk binaların yıkımına başlandı

BURSA (İGFA) –İnegöl Belediyesi bir yandan yeni projelere imza atarak şehri geleceğe taşıyor, diğer yandan da yıkım çalışmalarıyla şehrin gelişimine katkı sağlıyor.

Bu kapsamda İnegöl’ün çeşitli bölgelerinde hem güvenlik açığı hem de çökme, yangın gibi riskler taşıyan binalar tespit edildi.

Yaklaşık 30 bina tespit edildi ve ilk olarak sahipleriyle iletişime geçildi. Toplantıların ardından Bursa Valiliği’nin katkılarıyla tarihi değeri olan ve koruma altında olan binaların özgün projeleri hazırlandı. Koruma Kurulu’ndan alınan izinler sonucunda bu binaların yıkımına başlandı.

KONTROLsüz ve Kontrolsüz Yapılar Kaldırılacak

İlk yıkım çalışması Süleymaniye Mahallesi Şemsettin Caddesi’nde gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Alper Taban da yıkım çalışmalarına katılarak yıkımı takip etti ve konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Önder Taban, “Süleymaniye İlçemizde yıkım çalışmaları yürütüyoruz. Burada vatandaşlarımızın daha önce eski binalara girilerek tehlikeli durumların oluşturulduğunu bizlere ilettikleri belirtildi. Burada yangın tehlikesi veya kötü niyetli kullanım gibi bazı sorunların yaşandığı belirtildi. Uzun süredir bunun üzerinde çalışıyorduk. İnegöl genelinde bu türden 30’a yakın yapı tespit ettik. Bunların arasında burada gördüğünüz gibi koruma altına alınmış tescilli yapılarımız var. Sayın Valimizin desteğiyle bugün ilk ikisinin projelerini çizdirip Savunma Komisyonlarından izin alarak yıkımına başladık. İnegöl Belediyesi olarak özellikle kontrolsüz ve sahipsiz yapıları izinler tamamlandıktan sonra ortadan kaldıracağız. Buradaki vatandaşlarımızın huzurunu sağlamak için bu çalışmaları yürüteceğiz” dedi.

Yıkım sürecine ilişkin konuşan Lider Taban, “Bu binalar özel mülkiyettir, belediyemize ait yapılar değildir. Bu çalışmalar gerekli izinlerin alınması şartıyla gerçekleştirilmektedir. Vatandaşlarımız bunu ilk gördüklerinde belediyemiz neden bu konuyu hızlı bir şekilde çözmüyor diye düşünebilirler. Ancak dediğim gibi belediyenin kendi mülkü olsaydı süreç muhtemelen daha hızlı yürütülebilirdi ama burada vatandaşlarla yaptığımız toplantılarla vatandaşlarımızın bunu kendi başlarına yapıp yapamayacağını öğreniyoruz. Savunma Konseylerinin izniyle bu çalışmaları yürütebiliriz” dedi.

habersaray.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu