Haber

Çin, BRICS liderleri zirvesine ev sahipliği yapması için Güney Afrika’yı destekliyor

PEKİN, 8 Haziran (Xinhua) — Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, ülkesinin bu yıl başarılı bir BRICS liderleri zirvesine ev sahipliği yapan Güney Afrika’yı desteklediğini söyledi.

Wang, bu açıklamayı Çarşamba günkü basın toplantısında, Güney Afrika’nın yaklaşmakta olan BRICS başkanlık zirvesini Çin veya Mozambik’e taşımayı düşündüğü iddialarına ilişkin bir soruya yanıt olarak yaptı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için uluslararası tutuklama emrinin uygulanıp uygulanmaması ikilemini çözmek için Güney Afrika’nın böyle bir atılım yapabileceği ileri sürüldü.

Wang, “Neden bahsettiğinizin farkında değilim. Güney Afrika’nın yaklaşmakta olan BRICS Zirvesi katılımcılarına diplomatik dokunulmazlık tanıyan bir bildiri yayınladığını biliyoruz,” dedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang, Çin’in BRICS iş birliğinin ilerlemesine büyük önem verdiğini ve bu yılki ev sahibi Güney Afrika’nın başarılı bir zirveye ev sahipliği yapması için desteklediğini sözlerine ekleyerek, dayanışma ve işbirliğine dair olumlu bir mesaj verdi.

aksuajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu