Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından millete seslendi: (4)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, fındık alım fiyatlarının Giresun kalite fındıkta kilogram başına 84 lira, levant kalite fındıkta kilogramda 82 lira, kilogramda 50 kuruş olarak belirlendiğini ve 2012 yılından itibaren her verim için prim verileceğini açıkladı. kilosu 1 liradan 65 kuruş.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Kabine Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu.

Polis Meslek Okulları mezunu 497’si kadın, 1592’si erkek olmak üzere toplam 2 bin 89 polis memurunun yemin töreni için 26 Temmuz’da Gölbaşı’nda bulunduğunu hatırlatarak, “Bu törende tedbirlerin ne kadar isabetli olduğunu bir kez daha gördük. ihanetin peşine düştük.” tabirini kullandı.

Yargı olsun, emniyet olsun, mülki idare olsun FETÖ’cü unsurlardan arındırdıkları her kurumun hizmet standardının yükseldiğini belirten Erdoğan, “Devletimiz 40 yıldır kılcal damarlarına sinmiş FETÖ virüsünden temizlenirken, vatandaşına karşı sorumluluklarını daha iyi yerine getiriyor.FETÖ ve diğer terör örgütleriyle çalışıyoruz.” “İnşallah bu başarıyı kararlılıkla devam ettirerek çok daha ileriye taşıyacağız. Tedbirimizi elden bırakmadan, rehavete kapılmadan, yaşadığımız acıları unutmadan mücadeleye devam etmek şehitlerimize olan vefa borcumuzdur. Şehitlerimizin ruhlarını saygıyla anıyor, bundan sonra da şehitlerimizin emanetlerini lekelememeyi temenni ediyorum.” dedi.

“6 milyar dolarlık savunma ihracatı hedefimize ulaşacağımıza inanıyorum”

Savunma sanayinin Türkiye’nin yıldızının parladığı alanlardan biri olduğuna işaret eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“16. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF’23’te Türk savunma sanayisinin ulaştığı gurur verici seviyeyi görme fırsatı bulduk. IDEF’23 kendi rekorunu kırdı. 6 milyarlık savunma ihracatı hedefimize ulaşacağımıza inanıyorum.” dolar, son derece başarılı IDEF’23’ün katkısıyla yıl sonunda.”

Muharrem ayının 10’uncu günü olan 28 Temmuz Cuma gününün Aşure Günü olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İslam tarihinde pek çok kıymetli olay ve mucizenin yaşandığı Aşure Günü, İslam tarihinde bir hüzün günüdür. Kerbela faciasıyla yüreğimiz yanıyor.Pendik’te Ali Baba Sultan “Cemevi’ni ziyaret ederek Ehl-i Beytsever canlarımızla birlikte Muharrem orucumuzu açtık. Alevi-Sünni, Kürt-Türk diyerek çevremize nifak tohumları ekmeye çalışanlara Allah’ın izniyle izin vermeyeceğimizi bir kez daha gösterdik.” dedi.

Bölgesel gelişmeler bağlamında kritik bir zamanda yaptıkları YAŞ toplantısının orduya güç kattığını belirten Erdoğan, toplantıda alacakları kararların vatana, millete ve Türk Silahlı Kuvvetlerine hayırlı olmasını diledi.

Erdoğan, Türkiye’ye özveriyle hizmet eden tüm komutanlara teşekkür etti ve yeni göreve atananlara başarılar diledi.

“Temmuz ayı ihracat rakamları bu alanda yakaladığımız ivmenin artarak devam ettiğini gösteriyor”

Geçen hafta açıklanan iki değerli verinin Türkiye’nin doğru yolda olduğunu teyit ettiğini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“Temmuz ayı ihracat rakamları, bu alanda yakaladığımız ivmenin çok şükür artarak devam ettiğini gösteriyor. Temmuz ayında ihracatımız yüzde 8,4 artarak 20 milyar 93 milyon dolara ulaştı. Bu rakamla Temmuz ayı ihracatımızın en yüksek değerine ulaştık.” 2023’ün ilk 7 ayında ihracatımız 143 milyon dolar “Temmuz ayının prestijiyle son 12 ayda ihracatımız yüzde 2,1 artarak 253 milyar 380 milyon dolara ulaştı.”

Orta-yüksek ve yüksek teknolojili ürün ihracatının imalat içindeki payının artmasının bir diğer sevindirici gelişme olduğuna işaret eden Erdoğan, 2022’de yüzde 37 olan bu oranın, yılın 7 aylık döneminde yüzde 41’e yükseldiğini bildirdi. yıl. Erdoğan, Türkiye için çalışan, üreten, istihdam yaratan, Türk ürünlerini dünyaya ulaştıran ihracatçıları tebrik etti.

“Yılın ilk 6 ayında Türkiye’ye gelen turist sayısı yüzde 17,5 arttı”

İhracatın yanı sıra turizm sektöründen de güzel haberler aldıklarını belirten Erdoğan, şu bilgileri paylaştı:

“Bu yılın ilk 6 ayında Türkiye’ye gelen turist sayısı yüzde 17,5 artarak 22 milyon 945 bine ulaştı. Aynı dönemde turizm gelirimiz yüzde 27 artarak 21,7 milyar dolara ulaştı. Gecelik ortalama harcama 67 dolardan 100 dolara çıktı.Temmuzun turizmcilerimiz için de keyifli bir ay olduğunu görüyoruz.Biliyorsunuz 2023 hedefimizi 60 milyon ziyaretçi ve 56 milyar dolar gelir olarak belirledik.6 ay yaşadığımız deprem felaketine rağmen Bundan önceki süreçte ve seçim sürecinde hedefimizi koruyoruz. İnşallah yılsonuna kadar hedefimize ulaşacağız.”

“Sporcularımız 2023 yılında katıldıkları müsabakalarda toplam 3 bin 883 madalya kazandı”

Ülkenin spordaki başarı grafiğinin ihracat ve turizmle birlikte giderek yükseldiğini ifade eden Erdoğan, “Sporcularımız sadece 2023 yılında katıldıkları müsabakalarda toplam 3 bin 883 madalya kazandı. Geçen hafta düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda da genç halterciler podyuma çıkmadı. dedi.

Dünya Okçuluk Şampiyonası’nda altın madalya kazanan Mete Gazoz’un kendilerini gururlandırdığını ifade eden Erdoğan, ata sporu olan okçulukta elde edilen bu önemli başarının her türlü övgüye layık olduğunu söyledi.

“Seçim beyannamemizde gençlerimize verdiğimiz tüm sözlerin arkasındayız”

Farklı branşlarda İstiklal Marşı’nı tüm dünyaya dinleten tüm genç yetenekleri tebrik eden Erdoğan, “2024 Paris Olimpiyat Oyunları’nın Türk sporunun yüzyılın başarısını sergilediği bir arena olarak tarihe geçmesini temenni ediyorum. Kazandığımız her madalyayı bu zaferin müjdecisi olarak görüyoruz” diyen Akıncı, “Gençlerimize yatırım yapmaya ve onları başta spor, turizm ve eğitim olmak üzere her alanda desteklemeye devam edeceğiz. Seçim beyannamemizde gençlerimize verdiğimiz tüm sözlerin arkasındayız. İnşallah bunları adım adım hayata geçireceğiz.” dedi.

“Orta Vadeli Programın 85 milyonun tamamına yol göstereceğine inanıyoruz”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın hükümete yol haritası niteliğindeki Orta Vadeli Program hakkında bilgi verdiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Orta Vadeli Programımızı başta sendikalar, odalar olmak üzere iş dünyasıyla yakın diyalog içinde hazırlıyoruz. ve sivil toplum temsilcileri ile paylaşacağımız Orta Vadeli Programın 85 milyon kişiye yol göstereceğine inanıyoruz.” ifadeleri kullandı.

fındık alım fiyatları

Geçimini topraktan sağlayan tüm vatandaşların yanında olduklarını ve olmaya da devam ettiklerini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“Yaz döneminde açıkladığımız çeşitli alım fiyatları üreticilerimiz tarafından memnuniyetle karşılandı. Bugünkü toplantımızda 16 ilimizde yaklaşık 500 bin çiftçimizin geçim kaynağı olan fındığın alım fiyatlarını değerlendirdik. ihracatımız 2 milyar dolar.Geçen yıl rekoltemiz çok şükür oldukça iyiydi.Yılda 725 bin ton verim bekliyoruz.Fındık piyasasında fiyat istikrarını sağlamak ve korumak için Toprak Mahsulleri Ofisi’ni yeniden görevlendirdik. Ofisimizce uygulanacak alış fiyatları orijinal yüzde 50 sağlam iç fındığa göre Giresun kalitesi için kilogramı 84 lira, levant kalitesi için kilogramı 82 lira 50 kuruş olarak belirlendi. Ayrıca her ürün için kilogram başına 65 kuruştan başlayan ek prim verilecektir.Tarım ve Orman Bakanlığımız da üreticilerimize kilogram başına yaklaşık 2 lira 70 kuruş destek ödemesi yapacaktır. Yeni hasat döneminin yaklaşmasıyla birlikte kabuklu fındığın ödemesi yapılacak. Fındık alım fiyatlarının üreticimize hayırlı olmasını diliyorum.”

(Bitti)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu