Haber

Doç. Dr. Oğuzhan Aydın: Filistin’in büyük bölümü Müslüman Türk’tür

Türkiye Yazarlar Birliği’nin yeni sezon haftalık programları devam ediyor. Bu haftanın konuğu Doç. Dr. Oğuzhan Aydın oldu. Aydın konuşmasında, “Filistin’in çoğunluğu Müslüman Türk’tür.” dedi.

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Erzincan Şubesi’nde bu hafta “Kudüs” konusu konuşuldu. Doç. Dr. Oğuzhan Aydın’ın konuşmacı olarak katıldığı program öncesinde Yazarlar Birliği Erzincan Şube Başkanı Halil İbrahim Özdemir kısa bir konuşma yaptı. Ardından Erzincan İl Müftüsü Muharrem Gül, Kudüs’ün Müslüman, Hıristiyan ve Yahudilerin ortak paydası olduğunu, orada gösterilen saygının tüm dinlere hoşgörü anlamına geldiğini, burada gösterilen saygısızlığın ise tüm dinlere saygısızlık anlamına geldiğini belirtti.

Daha sonra Doç. Prof. kürsüye çıktı. Dr. Oğuzhan Aydın, Kudüs’ün geçmişini anlattı. Kudüs’ün İslam orduları tarafından fethini, Kudüs ve çevresinde pek çok peygamberin doğduğunu belirterek, bunun üç semavî din açısından büyük önem taşıdığını anlattı.

Konuşmasının bir bölümünde “Üç bölge harem yapıldı. Birincisi Mekke’deki Kabe, ikincisi Medine’deki Mescid-i Nebevi, üçüncüsü de Kudüs-ü Şerif’tir. Generalin geliri” dedi. Bu üç hareme Osmanlı yerleri bağışlandı.Cebrail’in dediği gibi Hz.’Bunu Peygamber’e öğretti’ dedi.

Aydın, konuşmasının bir bölümünde Eğinli şair Ahmet Kutsi Tecer’den bahsederek, “Erzincanlı Ahmet Kutsi Tecer’in babası Osmanlı valisi olarak Kudüs’e gitti. Ahmet Kutsi Tecer orada doğmuştur. Peygamber ve Ahmet’in Kudüs’e göndermesi.” “Kutsi adını verdi. Kudüs’le ilgili bir şiiri var; ‘Gece uykumu bir ses bölüyor, ürperiyorum, neredesin? Yıllardır arıyorum, beni çağıran sesin aşığıyım’ ‘ diyerek Kudüs’e olan sevgisini ve özlemini ifade ediyor” dedi.

Yaklaşık bir buçuk saat süren konuşmanın sonunda Türkler, Kudüs sorununun İslam dünyasının birliğiyle çözülebileceğini ve Türkiye’nin bu konuda çaba sarf ettiğini belirterek, “Bazıları Kudüs sorununu küçümsüyor” dedi. Araplar. Bunların büyük bir kısmı Araplaşmış Türkler. Libya’da da, Cezayir’de de, Mısır’da da bu oluyor.” “Osmanlı döneminde oraya yerleşen Türkler yavaş yavaş Arap gibi davranarak Arap oldular. O bizim bir parçamız. Asla pes etmeyeceğiz ve geçmeyeceğiz” dedi.

Doç. Dr. Oğuzhan Aydın programın ardından birçok izleyicinin sorularını yanıtladı. -ERZİNCAN

kizilcahamamhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu