Haber

Doğu Afrika Topluluğu, KDC’deki silahlı grupları ateşkese uymaya çağırdı

Doğu Afrika Topluluğu (EAC), Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin (KDC) kuzeyinde isyancı gruplar arasında çatışmaların yeniden başlamasının ardından ateşkes çağrısında bulundu.

EAC’nin KDC özel temsilcisi eski Kenya Devlet Lideri Uhuru Kenyatta, yaptığı yazılı açıklamada, Kuzey Kivu bölgesinde çok sayıda silahlı örgütün ortasında yeniden çatışmaların çıktığını söyledi.

Angola ve Kenya’daki silahlı grupları ateşkes kararına uymaya davet eden Kenyatta, sadece 2 gün içinde binlerce kişinin yerinden edildiğini belirterek, silahlı örgütlerin sivilleri hedef almasından ve durumun kötüye gitmesinden duyduğu derin kaygıyı dile getirdi.

Hafta başında KDC’nin Ruanda tarafından desteklendiğini iddia ettiği 23 Mart Hareketi (M23) ile KDC ordusu arasında yeniden çatışmalar başlamıştı.

Ruanda ordusu, dün havalimanını üç kez ihlal eden Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne ait bir savaş uçağını düşürdü.

İki ülke birbirini suçluyor

Doğu Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde saldırılar düzenleyen ve çok ırklı Tutsi 23 Mart Hareketi’ni (M23) desteklemekle suçlanan Ruanda, buna karşı çıkan argümanları reddediyor.

Öte yandan Ruanda hükümeti, KDC’yi Hutu ve soykırım öncesi Ruanda ordusu üyelerinden oluşan Ruanda’nın Kurtuluşu için Demokratik Güçler (FDLR) ve diğerleri gibi grupları desteklemekle suçluyor.

Ülkenin doğusundaki istikrarsızlık nedeniyle binlerce kişi Ruanda’ya sığınırken, Angola ve Kenya’da son aylarda barış görüşmelerinden uzaklaşmasına rağmen gerginlik sürüyor.

Son olarak, Doğu Afrika Topluluğu, M23’ün ilerlemesinden sonra Goma ve çevresine barış gücü konuşlandırdı.

KDC’nin Ruanda, Uganda ve Burundi’nin bittiği doğu kısmı, 20 yıldır altın ve kobalt gibi madenleri kontrol etmeye çalışan silahlı grupların saldırılarına ve çatışmalarına sahne oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu