Dünya

Dünya, Demirkent’in ilkeleri ile devam ediyor

KAMUOYUNUN BİLGİSİNE

İmtiyaz sahibi olduğumuz Dünya Gazetesi, Dünya İktisat Siyaset, www.dunya.com, Dünya Executive, Dünya Kitap, Dünya Tekno ve İhracatın Yıldızları markalarımız için NBE Medya Yayın Basın A.Ş. ile 2019 yılında imzalanmış olan ‘marka kiralama sözleşmesi’ 18.11.2022 tarihi prestijiyle son bulmuştur.

Markanın kurucusu Sayın Nezih Demirkent’in hayatı ve meslek hayatı mühletince gözettiği etik kıymetler çerçevesinde mukavele müddetinin dolmasını bekleyen kurumumuz, yanlışsız ve tarafsız haberciliğin “Dünya” çatısında yaşamaya devam edeceğini, daha güçlü, daha özgün , objektif habercilik anlayışıyla Dünya Gazetesi’nin yayın hayatını kendi takımı ile her zamanki üzere kesintisiz sürdüreceğini kamuoyuna duyurmaktan kıvanç duymaktadır.

Dünya Gazetesi’nin yayın hayatı son bulmadı, Dünya yoluna devam ediyor

Dünya markasının devamlılığı hakkında kasıtlı olarak oluşturulan, gerçek dışı yayın ve haberler karşısında ‘doğruları’ aktarmak ve kamuoyunu aydınlatmak mecburî hale gelmiştir.

Markanın yayını NBE tarafından devam ettirilirken 15.11.2022 tarihinden itibaren gazetenin orjinal logosunun altına yerleştirilen ‘dönüşüyor’ ibaresi ile başlatılan kampanya, takip eden günlerde kasıtlı olarak ‘Dünya markasının yayın hayatının son bulduğu’ tarafındaki haberlerle sürdürülmüştür.

Markamız, “Dünya çalışanlarının veda ettiği”, “Dünya Gazetesi’nin NBE isimli bir yayına dönüştüğü” tarafında gerçeğe karşıt, kamuoyunu şuurlu olarak yanıltan ve Dünya markasına direkt doğruya yayın yolu ile hücum oluşturan haksız fillerle karşı karşıya kalmıştır.

Gerçeğe büsbütün alışılmamış, objektif kriterlerden uzak , markanın prestijine açıkça ziyan veren bu fiillere karşı, bir karşılık hakkı kullanımına müsaade verilmeden, bizlerden görüş ve bilgi alınmadan, bu yayın ve haberlerin gerçekliği araştırılmadan yayınlanan ve Dünya markasını itibarsızlaştırma, yok etme algısına takviye vermek üzere çeşitli medya ve toplumsal medya hesaplarından yayılan öbür tüm yayınlara ve duyurulara ait olarak her türlü yasal haklarımız gizli tutulmakta olup gereği yapılacaktır.

Amaç markayı değersizleştirmek

Dünya markasını kiralamış olan NBE A.Ş’nin takımlı çalışanlarının “Dünya çalışanları” halinde yansıtılması, Dünya markası tüm gücüyle varolurken “Dünya markası NBE’ye dönüşüyor”, “Dünya son yayını yapıyor” biçimindeki haberler, kamuoyunda Dünya markasının büsbütün yok olduğu ve kapandığı algısı yaratmaya yönelik olup , markayı değersizleştirme, prestijini zedeleme ve 42 yıllık markanın mirasına açıkça haksız olarak konma uğraşıdır.

Türk iktisat basınında kiraladığı marka üzerinden, o markanın haklarına kasıtlı olarak ziyan veren bu kurumun bir Türk markasının ticari prestijini direkt zedeleyecek yayınları ve duyuruları elindeki medya gücünü kullanarak sürdürüyor olması son derece şanssız bir olay olup tipinin de tek örneğidir.

Türk iktisat basını kuşkusuz Anayasamızın ve Basın Kanunu ile ilgili tüm yasal düzenlemelerin kapsamı dahilinde iş dünyası ve dünya iktisadına ait haberleri objektif kriterlerle kamuoyuna ulaştırmak misyonundadır. Bu misyonun, direkt bir Türk markasını kamuoyu nezdinde küçük düşürmek, yok etmek, bu markaya yıllarca emek verenleri yok saymak tarafında teşebbüslerle maalesef önemli hasar göreceği kamuoyunun takdirindedir.

İmtiyaz sahibinin zorluk çıkardığı istikametindeki bilgi ve haberler gerçeği yansıtmıyor

Kamuoyunda değişik yayınlarda ‘marka sahibinin fahiş kiralar istediği’, ‘anlaşmayı imkansız kılacak talepleri olduğu’, ‘imtiyaz sahibi olarak kendi adının yazılmasını istediği’, ‘marka kiralama sözleşmesini gerçekleştirmemek için zorluklar çıkardığı’ istikametindeki beyanların hiçbiri gerçeği yansıtmamaktadır. Bu yayınları yapanlarla yayınlayanlardan hiçbirisi hususun gerçekliğini bizlerden teyit etmemiş, yanıt hakkı kullanılmasına fırsat vermemiş , basında haber alma/verme özgürlüğünün temeli “objektif olma kriterini” yerine getirmemişlerdir.

2019 yılında markanın yaşaması, gazetenin ayakta kalması için birçok fedakarlık yapan Sayın Didem Demirkent, kontratın yenilenme müzakereleri mühletince tekrar yapan, tahlil üretici bir yaklaşım sergilemiş, objektif çizgisini ve müzakere etiğini koruyarak sessiz kalan taraf olmuştur.

Kontratın Dünya Harika Veb Ofset A.Ş tarafından bilhassa yenilenmediği savları büsbütün gerçek dışıdır. NBE, müzakerelerin son basamağında neredeyse mutabakat tamamlanmak üzereyken ani dönüş yapan, anlaşmayacağını kelamlı olarak ileten taraftır.

Bugün elimize ulaşan doküman , NBE’nin mukavelenin son bulduğuna dair resmi bildirimi de şahsen evvel kendilerinin yapmış olduğunu ve asıl emelin itibarsızlaştırmaya çalıştığı “Dünya” markasını haksız biçimde elde etme niyeti taşıdığını açıkça göstermektedir.

Bu konuları kamuoyunun bilgi ve takdirine sunar, bağımsız, gerçek ve objektif habercilik için tüm “Dünya” sevenlerle önümüzdeki hafta buluşmayı dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu