Haber

Dünya Nüfusunun %81’i Temmuz’da Aşırı Sıcaklara Maruz Kaldı

YENİ Küresel nüfusun yüzde 81’i olan 6,5 milyardan fazla insanın Temmuz ayında en az bir gün aşırı sıcağa maruz kaldığı tespit edildi.

ABD’nin New Jersey eyaletinde bulunan bir düşünce kuruluşu olan Climate Center’ın yayınladığı rapora göre, Temmuz ayında insan kaynaklı iklim değişikliği dünya genelinde olağan dışı yüksek sıcaklıklara yol açtı.

200 ülke ve 4.700 şehri kapsayan İklim Değişikliği Endeksini (CSI) kullanan bir analize göre, dünya nüfusunun yüzde 81’i olan 6,5 milyardan fazla insan Temmuz ayında en az bir gün aşırı sıcağa maruz kaldı.

Temmuz ayının her günü en az 2 milyar insan iklim değişikliğinin etkisini çok güçlü hissederken, çok sıcak havaya maruz kalan insan sayısı 3,5 milyara ulaşarak 10 Temmuz’da zirve yaptı.

Raporda, Meksika, ABD’nin güneyi ve güney Avrupa’da sıcak hava olayları yaşanırken, Florida ve Karayipler’in bazı bölgeleri, Orta Amerika, Kuzey Afrika, Orta Doğu ile Güney ve Güneydoğu Asya’da da çok temmuz sıcağı yaşanıyor. iklim değişikliği nedeniyle. bölgeler olarak sıralanmıştır.

Ekvator yakınında ve küçük adalarda yaşayanlar, Temmuz sıcaklıklarında insan kaynaklı iklim değişikliğinin olağanüstü güçlü etkisini yaşadılar.

Mısır’da İskenderiye, Bangladeş’te Dhaka, Küba’da Havana, Suudi Arabistan’da Cidde ve ABD’nin Florida eyaletinde Tampa dahil olmak üzere 870 şehirde, en az 25 gün CSI seviye 3 veya üzerinde Temmuz sıcağı yaşandı.

Her yıl binlerce insanın ısıya bağlı sebeplerden hayatını kaybettiğine dikkat çekilen raporda, insan kaynaklı iklim değişikliği riskinin azaltılması için ısı eylem planları gibi uyumlaştırma çalışmalarına ihtiyaç olduğunun altı çizildi.

Raporda, kömür, petrol ve doğal gaz yakılmaya devam edildiği sürece, CSI seviyeleri 1 ila 5 olan ısı olaylarının daha sık ve şiddetli olmaya devam edeceği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu