İş

Ege Üniversitesi’nden Azerbaycan Tarım Bakanlığı’na Ar-Ge ve inovasyon desteği

Üniversitenin akademik dünyaya kazandırdığı ve model olan Çift Diploma Programı’nda iş birliği ağı genişliyor. Akademik işbirliğini güçlendirmek amacıyla Azerbaycan’da temaslarını sürdüren Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Azerbaycan Tarım Bakanı Mecnun Mammadov’u ziyaret etti. Rektör Budak, “Uluslararasılaşma hedeflerimiz doğrultusunda Azerbaycan yüksek öğretim kurumları ve Tarım Bakanlığı ile işbirliği yapıyoruz. Ar-Ge ve inovasyon desteği ile insan kaynağımızı ve altyapımızı Azerbaycan’ın kamu ve özel sektörü ile paylaşıyoruz. Gönül coğrafyamızla bilimsel çalışmalarımızı artırmaya devam edeceğiz.”

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, akademik iş birliğini güçlendirmek için Azerbaycan ile temaslarının üçüncü gününde Azerbaycan Tarım Bakanı Mecnun Mammadov’u makamında ziyaret etti. prof. Dr. Budak, Ege Üniversitesi heyetiyle birlikte üniversitenin çalışmaları ve iki ülke arasındaki ikili diploma programı hakkında Tarım Bakanı Mammadov’a bilgi verdi.

Bakan Mammadov ile verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirten Prof. Dr. Budak, “Bir Millet, İki Devlet; Kardeş Azerbaycan ile güçlü akademik işbirliğimiz ve yakın bağlarımız sonucunda Sayın Mecnun Mammadov tarafından takdir edilmekten gurur ve onur duyduk. Gerçekleştirdiğimiz toplantıda; Azerbaycan’ın tarım politikası, bunlara yönelik ortak Ar-Ge çalışmaları ve politika analizleri, iki kardeş ülke arasındaki işbirliği imkanları, Ziraat Fakültesi’nin devam eden ikili diploma programı gibi konuları istişarelerde bulunduk.

prof. Budak, “Uluslararasılaşma stratejimiz kapsamında yürüttüğümüz çalışmaların takdir edilmesi, bu çalışmaların ulusal arenadaki değerini ve önemini bir kez daha ortaya koydu. Kendisini her zaman destekleyeceklerini ifade eden Mecnun Mammadov Bey’e teşekkür ederim.”

Azerbaycan Tarım Bakanı Mecnun Mammadov, Prof. Dr. Budak ve beraberindeki heyetin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek kendisine teşekkür etti.

İkili diploma anlaşmalarına bir yenisi daha eklendi.

Ege Üniversitesi heyeti, Bakanlık ziyaretinin ardından Azerbaycan Ekonomi Üniversitesi’ni ziyaret ederek ikili diploma programlarına bir yenisini daha ekledi. İki üniversite, Beslenme Mühendisliği alanında ortak diploma programını hayata geçirmek için protokol imzaladı. İmzalanan protokol ile 2023-2024 eğitim-öğretim yılı güz döneminde eğitimlerin başlayacağını belirten Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Kardeş ülkemiz Azerbaycan ile yeni bir iş birliği içinde olmanın heyecanını yaşıyoruz. Uluslararasılaşma hedefimiz doğrultusunda, ülkemize yaptığımız açılım büyüyerek devam edecek. Azerbaycan Ekonomi Üniversitesi ile Gıda Mühendisliği alanında imzaladığımız bu işbirliği protokolünün hem ülkeler hem de üniversiteler için hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Rektör Prof. Dr. Necdet Budak ve üniversite heyeti günün son ziyaretini Türkiye Cumhuriyeti’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı’ya yaptı.
Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu