Ekonomi

EPDK: Sistemin dengesini bozanlara kayıtsız kalmayacağız

Recep ŞENYURT

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) yapılan açıklamada, tüketicileri geçtiğimiz yıl dünya enerji hammaddesi fiyatlarında yaşanan inanılmaz fiyat artışlarından korumak ve Türkiye’nin fiyat artışlarının önüne geçmek için Azami Uzlaşma Fiyat Mekanizması’nın (AUF) devreye alındığı bildirildi. Güç kaynağı güvenliğinin kesintiye uğraması.

1 Nisan 2022 tarihi itibarıyla devreye alınan sistemle elektrik üretim santralinin kapatılmadığına, hem elektrik arz güvenliğinin hem de tüketicilerin korunduğuna, bu süreçte fiyat hareketlerinin titizlikle takip edildiğine, üretim maliyetlerindeki düşüşler acilen AÜF’ye yansıtılarak elektrik üreticilerinin mağdur olmasına neden oldu. önlenmesine vurgu yapılmıştır.

EPDK’dan yapılan açıklamada, tüketiciyi koruduğu için AUF kapsamına girmeyen sabit fiyatlı ikili anlaşmaların da EPİAŞ’a sunularak garanti altına alındığı hatırlatılırken, 40 şirket hakkında idari soruşturma başlatıldı. EPİAŞ’a yapılan asılsız ihbarlar ve faiziyle birlikte 15 milyar 355 milyon dolar. TL’yi aşan bir tutarın sisteme iade edilmesine karar verildiği bildirildi.

Bugüne kadar bu miktarın 7 milyar 260 milyon 317 bin TL’si toplandı, bu tutar doğrudan elektrik üretim maliyetlerini düşürdü ve 1 Nisan’da tüm tüketici kümeleri için yüzde 15 indirim yapıldı.” .

Türkiye’nin enerji güvenliğine katkı sağlayan ve tüketicilerimizin maliyet yükünü hafifleten AÜF konusunda sektörümüzde faaliyet gösteren ‘tüm firmaların’ gerekli hassasiyeti göstermesi esastır. Unutulmamalıdır ki Kurumumuz sistemi istikrarsızlaştırmaya yönelik uygulama ve manipülasyonlara kayıtsız kalmayacaktır.”

meram-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu