Haber

Filipinler’de yayılan ham petrol çevreyi ve halk sağlığını tehdit ediyor

Filipinler açıklarında 28 Şubat’ta batan tankerden denize dökülen ham petrol kademeli olarak ülke kıyılarına ulaşarak çevre kirliliğine neden oldu. Bölge halkının sağlığını da tehdit eden petrol kirliliği, Sahil Güvenlik ve gönüllülerden oluşan ekipler tarafından temizlenmeye çalışılıyor.

Filipinler’in Oriental Mindoro bölgesi açıklarında ham petrol taşıyan MT Princess Empress tankeri, 28 Şubat’ta ham petrolünün denize dökülmesi ve Filipinler Sahil Güvenliğinin 20 kişilik mürettebatı kurtarması sonucu bilinmeyen bir nedenle battı. Kaza sonrası denize yayılan ham petrolün kademeli olarak bölge kıyılarına ulaşmaya başladığını bildiren Bakanlık, geçen haftadan bu yana gruplar ve gönüllüler tarafından ham petrolün temizlenmeye çalışıldığını duyurdu.

YEREL TOPLUMDA GÖRÜLEN HASTALIKLAR Kıyılarda giderek yayılan ham petrolün hem çevreyi kirlettiği hem de yöre halkının sağlığını tehdit ettiği yetkililerce belirtildi. Yerel basın, bölge sakinlerinin kirlilik nedeniyle kramp, kusma ve baş dönmesi yaşadığını duyurdu. Filipinli yetkililer, eyaletteki etkilenen bölgeler için ‘afet durumu’ ilan etti ve sızıntı temizlenene kadar balık avlamayı yasakladı.

pervariajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu