Haber

İngiltere İçişleri Bakanı, yeni göçmenlik yasasının uluslararası hukuku ihlal etmediğini savunuyor

İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman, hükümetin İngiliz Kanalı üzerinden göçmen gemilerini durdurmaya yönelik tartışmalı yeni yasa tasarısının uluslararası iltica yasasını ihlal etmediğini söyledi.

Braverman, Sky News’te katıldığı programda düzensiz göçmenlerin Manş Denizi üzerinden küçük teknelerle İngiltere’ye girişini engellemeyi amaçlayan “Yasadışı Göç Yasası” hakkında konuştu.

Braverman, uluslararası sivil toplum örgütleri ve insan hakları örgütlerinin “göçmenlere iltica yasağı” getireceği gerekçesiyle sert eleştiride bulunduğu yasa tasarısının, ülkenin uluslararası yasal yükümlülüklerine uygun olduğundan “çok emin” olduğunu söyledi. Birleşik Krallık.

“Kanunları çiğnemiyoruz ve hiçbir hükümet temsilcisi bu maddeyi ihlal ettiğimizi söylemedi. Hatta Mülteci Sözleşmesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi gibi tüm uluslararası yükümlülüklerimize uyduğumuza inandığımızı açıkça belirttik. Tabi olduğumuz haklar ve diğer sözleşmeler. Ama değerli olan şefkatli ama gerekli ve adil önlemler almamız gerektiğidir. Çünkü buraya gelmek için can atan insanlar var. Malzemelerimizi ayaklar altına alıyorlar. İngiliz halkının cömertliğini kötüye kullanıyorlar.”

İngiltere’den sistematik olmayan göçü önlemek için yeni yasa tasarısı

İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman, hükümetin dün hazırladığı yasa tasarısının yasalaşmasıyla ülkeye yasa dışı yollardan teknelerle giriş yapan düzensiz göçmenlerin 28 gün içinde herhangi bir adli incelemeye ve kefalete tabi tutulmaksızın sınır dışı edileceğini, yasal süreçlerin süreceğini kaydetti. sınır dışı edildikten sonra uzaktan yürütülecektir.

Braverman, sadece 18 yaşının altında olup medikal seyahate uygun olmayanlar ile ülkesinde hayati tehlikede olanların sınır işlemlerini daha uzun süreceğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) de yaptığı açıklamada, yasa tasarısından “derinden endişe duyduğunu” belirterek, yasa tasarısının mevcut haliyle İçişleri Bakanlığı’nı yasadışı göçmenlerin Birleşik Krallık sığınmalarına erişimini engellemeye zorladığını belirtti. sistem.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu