Haber

İsrail’den Türkiye’yi bypass planı: ‘Ticarette yeni rota belirlendi’

İsrail’de yayın yapan Yedioth Ahronoth gazetesi, Ticaret Bakanlığı’nın ihracat ve ithalat yasağına karşı Ankara’yı devre dışı bırakacak çözümler arandığını yazdı. Gazetenin aktardığına göre İsrailli nakliye şirketi ‘iShip Forwarding’, üçüncü ülkeler üzerinden yeni bir rota planı hazırladı.

“Bu çözüm, Türk üreticilerin yasağı ihlal etmeden ve ürünlerin İsrail’e geldiğini bilmeden İsrail’e mal tedarik etmeye devam etmelerine olanak tanıyacak” denilen haberde, Bulgaristan ve Romanya’ya işaret edildi. Yedioth Ahronoth’a konuşan iShip Forwarding CEO’su Eitan Ivan, “Ticaret yasağı hakkında önceden bildirimde bulunulmadığı için sektörde ciddi bir sorun ortaya çıktı” dedi.

“Türk üreticilerin hazırladığı siparişler var, ödemesi yapılmış ve Türkiye’de sıkışıp kalmış mallar da var, biz her şeyden önce bu sevkiyatları kurtarmak istiyoruz” ifadelerini kullanan Ivan, şöyle devam etti: “Aslında bu pahalı bir süreç ancak üretim hatlarının durdurulması veya yükümlülüklerin yerine getirilmemesi sonucunda ortaya çıkabilecek zararlar ölçülemeyecek kadar büyük.”

Ne olmuştu?

Ticaret Bakanlığı, “İsrail hükümeti, Gazze’ye kesintisiz ve yeterli miktarda insani yardım akışına izin verinceye kadar” İsrail ile ihracat ve ithalatın durdurulduğunu açıklamıştı. Bakanlık, 9 Nisan’dan bu yana devam eden ihracat sınırlamasının tüm ihracat ve ithalat ürünlerine uygulanacağını duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan kararla ilgili açıklamasında, “Tüm batı İsrail’e çalışıyor. Biz daha sabredemezdik ve adımlarımızı attık” dedi.

Türkiye, 9 Nisan’da 54 ürün grubunun İsrail’e ihracatını kısıtladığını açıklamıştı. Erdoğan bu kısıtlamaların “Gazze’ye kesintisiz, engelsiz ve yeterli miktarda insani yardım ulaştırılıncaya kadar devam edeceğini” söylemişti.

Uygulamanın yürürlüğe girmesinin ardından İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, Türkiye’nin İsrail’e yönelik kısıtlamaların çoğunu kaldırdığını ileri sürmüştü. İddiaları yanıtlayan Ticaret Bakanı Ömer Bolat ise, “İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının durdurulması, kalıcı ateşkesin sağlanması ve Gazze’deki Filistinli kardeşlerimize yönelik insani yardımların kesintisiz olarak ulaştırılması konusundaki şartlarımız sağlanıncaya kadar İsrail ile ticaretin durdurulması kararımız yürürlüktedir” açıklamasında bulunmuştu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu