Karar

İsrailli şirketler Paris’teki silah fuarından men edildi

Eurosatory 2024 organizatörleri daha önce hükümet yetkililerinin Mayıs ayında İsrailli şirketleri yasaklayan kararına rağmen İsrail vatandaşlarının fuara katılabileceğini belirtmişti. Ancak cumartesi günü alınan bir mahkeme kararı ile İsrailli tüm katılımcıların katılımı yasaklandı.

Bobigny’deki Bölge Mahkemesi’nden yapılan açıklamada, İsrailli şirketlerin ve temsilcilerinin dünyanın en büyük silah fuarlarından birinde “İsrailli silah firmaları için aracı olarak” hareket edebilecekleri gerekçesiyle karar verildiği ifade edildi.

Mahkeme ayrıca, organizatörlere kararı Paris’in prestijli silah fuarının yakınında bulunan Villepinte Sergi Merkezi’nin girişlerine asmaları talimatını verdi.

Daha önce bir mahkeme, aralarında Association France Palestine Solidarite, Attac ve Stop Arming Israel’in de bulunduğu dört sivil toplum kuruluşu (STK) lehine karar vermiş ve İsrailli şirketlerin yanı sıra bu ülke çalışanlarının ya da temsilcilerinin fuara katılımının yasaklanmasını talep etmişti.

İSRAİL TARAFI TEPKİLİ

74 İsrailli firma, Paris’in kuzeyinde uluslararası havaalanı yakınındaki fuar alanında silahlarını sergilemeye hazırlanıyordu.

Güvenlik kurumları için iletişim ürünleri geliştiren ve fuara katılmayı planlayan İsrailli Cylinx şirketinin satıştan sorumlu başkan yardımcısı Elik Cohen karara tepki göstererek, “Bu, Avrupa’da çok önemli bir fuar, belki de en önemlisi ve biz yıllardır düzenli olarak katılıyoruz. Asıl sorun, başka fuarlar da olduğu için bizim fuara katılmamamız değil, fuara hazırlandığımız halde son anda iptal edilmesi.” dedi.

Geçtiğimiz ay Fransa Savunma Bakanlığı, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un İsrail’in Refah’taki operasyonlarını durdurma çağrısı nedeniyle İsrailli şirketlerin Paris’teki fuarda ağırlanmasını uygun bulmamıştı. Bakanlık, Coges Event’e İsrail savunma sanayisinin fuarda stant açmasını yasaklamasını emretti ve “Fransa Cumhurbaşkanı’nın IDF’nin Refah’taki operasyonlarının durdurulması çağrısında bulunduğu göz önüne alındığında, İsrailli şirketleri Paris fuarında ağırlamak için koşullar artık uygun değil.” dedi.

Karar, İsrail Hava Kuvvetleri’nin Refah’taki bir mülteci kampını bombalayarak en az 45 sivili öldürmesinin ardından geldi.

1967 yılında kurulan ve iki yılda bir düzenlenen Eurosatory’ye 150 ülkeden 1.700’den fazla firma ve 60.000 katılımcının gelmesi bekleniyor.

KAYNAK: EURONEWS

tomarza-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu