Haber

İstanbul’da SGK binalarında EYT yoğunluğu devam ediyor

Emeklilik yaşı (EYT) yasasının Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından İstanbul’da bazı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) binalarının önünde yoğunluk haftanın ilk iş gününde de devam ediyor.

EYT ile ilgili düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 Sayılı Kanunda Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair 375 Sayılı Kanun’un Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından, Mart Cuma günü yürürlüğe girdi. 3 Kasım’da İstanbul’da çok sayıda vatandaş SGK binaları önünde toplandı.

Geçtiğimiz hafta başlayan EYT’de yoğunluk haftanın ilk iş gününde de devam ediyor. Bu kapsamda Fatih’te bulunan Unkapanı Sosyal Güvenlik Merkezi önünde sabahın erken saatlerinden itibaren yoğunluk oluştu. Emeklilik işlemlerini tamamladıktan sonra ’emekli olabilir’ belgesi almak için kuyruğa giren vatandaşlar, binanın önünde uzun kuyruk oluşturdu.

Emeklilik için SGK’ya gelen Aydın Sendinç, “Sigorta girişimim 1993. Çok beklemedim 2 yıl bekledim. Normal emekliliğim 10’uncu ayda ama verilen haktan yararlanmak istiyorum. devlet tarafından çünkü benim günüm bitti. Şimdi kağıdımızı vereceğiz.” söz konusu.

SGK’ya gelen Sema Taşdemir de sigorta girişinin 1996 olduğunu ve EYT sayesinde 3,5 yıl erken emeklilik hakkı olduğunu belirtti.

EYT’den yararlanarak 48 yaşında emekli olmaya hak kazandığını belirten Kemal Gömenç, “Bu zamana kadar bekledik hayırlısı olur inşallah. Normal şartlarda 2 yıl emekli olmam gerekirdi. önceden belli bir yaşta takılıp kalmıştık. Şanslı bir gündü. Çıkmasaydı 10 yıl daha beklerdim.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu