Haber

Kremlin’den Il-76 uçağının düşürülmesine ilişkin açıklama: ‘Tek kelimeyle canavarca bir eylem’

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir ZelenskiyDaha önce, ele geçirilen Ukraynalı askerleri taşıyan Rus Il-76 uçağının düşürülmesine tepki göstermiş ve Kiev’in ‘uluslararası bir soruşturma yapılması konusunda ısrar edeceğini’ söylemişti.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir ZelenskiyUkrayna Silahlı Kuvvetleri askerlerini taşıyan Rus Il-76 uçağının düşürülmesine ilişkin “uluslararası soruşturma başlatma” niyetini yorumlayan, ” Eğer Kiev rejiminin suç eylemlerine ilişkin uluslararası bir soruşturmayı kastediyorsa, buna açıkça ihtiyaç var” söz konusu.

PeskovAçıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Mahkum değişimi tam bir sessizlik içinde gerçekleşen bir süreçtir. Ukraynalıların 24 saat içinde evde olması gereken vatandaşları, esirlerini öldürmesi kesinlikle canavarca bir davranış. Tek kelimeyle canavar.

Moskova’nın Kiev’in uçağı düşürme kararını bir şekilde açıklayıp açıklayamayacağı sorulduğunda. PeskovUkrayna başkanlık yönetimini aramayı ve temsilcilerine bu konuyu sormayı önerdi.

PeskovŞu anda Rusya ile Ukrayna arasındaki esir değişiminin, Il-76 uçağının düşürülmesine ilişkin Rusya ile Ukrayna arasındaki esir değişiminin devam etme olasılığını nasıl etkileyeceğini kimsenin söyleyemediğini belirten. Bu mutlak sessizlik içinde devam etmesi gereken bir süreçtir.” söz konusu.

Rusya Savunma Bakanlığı Habere göre, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Ukraynalı askeri esirleri taşıyan Rus Il-76 uçağını Liptsy köyü yakınlarına yerleştirilen uçaksavar füze sistemiyle düşürdü. Rus radarları iki Ukrayna füzesinin fırlatıldığını tespit etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu