Haber

Mehmet Balık: “Sözleşmelinin Kadroya Geçiş Şartında Mesleksel Ayrım Yapılması Yurttaşlar Arasında Ayrımcılığa Sebep Olmaktadır”

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Lideri Mehmet Balık, “Sözleşmeli personelin tamamının kadroya girememesi, yıl şartı ve sözleşmeli personel alımına devam edilmesi AKP iktidarının sözleşmeli personelleri seçim vaadi olarak kullanmaya devam edeceğini en açık göstergesidir. Ayrıca, kadroya geçiş şartında mesleksel ayrım yapılması yurttaşlar arasında ayrımcılığa sebep olmaktadır” dedi.

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Lideri Mehmet Balık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kontratlı çalışanların takıma geçirilmesi açıkladığı şartlara reaksiyon gösterdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşam düzenlenen Kabine Toplantısı sonrasında “Sözleşmelilerin kadroya geçişinde 3 yıl bu statüde çalışmış olması aranacaktır. Ayrıca 1 yıllık memur aday süresi olacak. Hali hazırda 3 yılı dolmuş sözleşmeliler hemen aday memurluğa geçiş yapabilecektir” açıklamasını yapmıştı.

Balık, bugün yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

“ÜMİTLENEN BİNLERCE YURTTAŞIMIZIN HAYALLERİ DÖRT YIL ERTELENMİŞTİR”

“Cumhurbaşkanının müjde olarak açıkladığı kontratlı çalışanın takıma geçirilmesinde 3 yıl bu statüde çalışmış olma koşulu aranacaktır. Bu durumda kamuda çalışan 520 bin çalışandan 424 bini isteğe bağlı olarak takıma geçiş imkanı verilmiştir. Bu durumda yıl koşulu ve aday memurluk hesaplandığında aylardır ümitlenen binlerce yurttaşımızın hayalleri dört yıl ertelenmiştir.

Ayrıca, yıllardır vazifelerini kontratlı olarak icra eden yurttaşların 1 yıl daha aday memurluk yapması adalet kavramına alışılmamıştır. AKP iktidarının her seçim devrinde seçim materyali yapmak ismine alışkanlık haline getirdiği kontratlı işçi istihdamında tam kapsamlı bir halde sonuca ulaşılamamıştır.

AKP İKTİDARI KONTRATLI ÇALIŞANLARI SEÇİM VAADİ OLARAK KULLANACAK

Sözleşmeli işçinin tamamı takıma girecek kelamı ile reklam yapan AKP iktidarı anayasal bir hak olan aile birliği hakkını gündeme almayarak binlerce yurttaşın sıkıntılarını dört yıl daha ailelerinden uzak yaşamaya mahküm etmiştir. Kontratlı işçinin tamamının takıma girememesi, yıl kuralı ve kontratlı işçi alımına devam edilmesi AKP iktidarının kontratlı çalışanları seçim vaadi olarak kullanmaya devam edeceğini en açık göstergesidir. Ayrıyeten, takıma geçiş kuralında mesleksel ayrım yapılması yurttaşlar ortasında ayrımcılığa sebep olmaktadır.

AKP iktidarının yurttaşların problemlerine tahlil üretirken problemleri oy yatırımına çevirmekten vazgeçerek, tam kapsamlı siyasetler üretmesi gerekmektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu