Haber

Murat Kurum’un ‘Olimpiyat’ hedefi: İstanbul’u dünya sporunun başkenti yapacağız!

Kurum, Ataköy’deki Olimpiyat Evi’ni ziyaret ederek Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Uğur Erdener ile görüştü.

Toplantının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Kurum, bu ziyareti İstanbul’u sporun dünya başkenti yapma çabalarının bir adımı olarak gerçekleştirdiklerini söyledi.

Olimpiyatlara ilişkin görüşlerini paylaştıklarını belirten Kurum, şunları kaydetti: “Bu kapsamda Olimpiyat Master Planı’nın revize edilmesi, yeni tesislerin yapılması ve İstanbul’un Olimpiyat kenti olması yönünde güçlü adımlar atılması konularını da değerlendirdik. Eğitim açısından bunun ilçe ilçe, mahalle mahalle nasıl yapılması gerektiğini vurguladık. İstanbul Olimpiyatları için sporcularımıza, “Sporcularımıza olimpiyatlara göre ulaşım, konaklama, güvenlik, bağlantı gibi kalıcı planlamaların nasıl yapılması gerektiğini tartıştık.”dedi.

Kurum, komitenin 100 yılı aşkın geçmişiyle Türk sporunun en köklü paydaşlarından biri olduğunu belirterek, “Ülkemizin sporda sürdürülebilir başarıyı ancak sporun tüm aktörlerinin yaratacağı sinerji ile yakalayabileceği anlayışıyla hareket ediyorlar. Bu yıl 2024 Paris Olimpiyatları düzenlenecek ve ülkemiz 10 farklı branşta yer almayı garantiledi. Paris. Bu şubelerimizin sayısını artırarak şehrimize ve İstanbul’a daha fazla sporcu kazandırmak istiyoruz.” “Onları olimpiyatlara göndermek hedefiyle bugün de burada olarak çalışıyoruz. Sporun ve sporcunun her anında yanında olacağız.”dedi.

Sporla ilgili hedeflerine değinen Kurum, şunları söyledi:

“İstanbul’u dünya sporunun başkenti yapmak istiyoruz. 1 Nisan sabahı göreve gelir gelmez ‘Olimpiyat şehri İstanbul’un hedefi 2036’ diyeceğiz. 2036 ile ilgili adımlarımızı hızla atacağız. Olimpiyatlar.Her mahallede spor salonlarıyla, yetiştireceğimiz sporcularla, daha fazla branştaki sporcularla olimpiyatlarda yer alacağız.Bu sporcuların İstanbul’dan gitmesini istiyoruz, bu sporcuları İstanbul’un ilçelerinden gönderelim. Olimpiyat şehri olacak, 2027 Avrupa Oyunları ve 2036 Olimpiyat Oyunları da dahil olmak üzere uluslararası etkinlikleri hep birlikte şehirlerimize, ilçelerimize taşımak için çalışacağız. Komitemiz ve federasyonlarımız burada tüm paydaşlarımızla iş birliği yapıyor. “İyi durumda olacağız.” Olimpiyatlara yönelik planlı bir süreci yürütüyoruz.”

Olimpik su sporları merkezi, olimpik velodrom ve uluslararası jimnastik merkezi gibi tesisleri 5 yılda tamamlamayı planladıklarını belirten Kurum, 964 mahallede herkesin yürüyerek ulaşabileceği açık/kapalı tesisler inşa ederek halkı sporla buluşturacaklarını söyledi. şehrin.

Kurum, her ilçenin bir spor branşıyla anılmasını istediklerini belirterek, “Mesela Bayrampaşa’da basketbol çok daha ön planda çünkü biliyorsunuz orada Balkan göçmeni vatandaşlarımız var ve onlar biyolojik olarak daha yatkınlar. Bünyemizde kurduğumuz basketbol takımıyla orada bir ilkokula yardım yaparak Türkiye şampiyonluğunu kazandık. Emlak Konut Genel Müdürlüğü, çok fonksiyonlu açık spor sahaları kuracak, “Ve gençlerimizin belediyelerimizin sosyal ve spor tesislerinden yüzde 50’ye varan indirimlerle yararlanmalarını sağlayacağız.”söz konusu.

Bölgede bulunan Abdi İpekçi Spor Salonu’na dikkat çeken Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mevcut İBB yönetimi bunu mühürlemek, durdurmak istese de Abdi İpekçi Spor Salonu’muzu Türk sporuna, sporcularımıza, İstanbul’umuza, İstanbul gençlerine ve çocuklarına kazandırmak konusundaki anlayış ve kararlılığımızdan asla vazgeçmedik ve bunu getireceğiz. Yaşamak Sokaklarda ve sokaklarda, sağlıklı ve dinamik nesillerimiz için, tüm İstanbullular için sporda yetersiz değil, rakipsiz bir İstanbul yaratmayı hedefliyoruz.İstanbul’da sporu marka haline getirmek istiyoruz. Vatandaşlarımıza bisikletleriyle ya da ulaşım araçlarıyla her sokakta, her sahilde spor yapma olanağı sağlamak istiyoruz. “Olimpiyatlarda ve Avrupa şampiyonalarında ülkemizi her branşta temsil ederek yıldızımızı ve Hilal bayrağı. Bu anlayışla çalışacağız.”

ERDENER’DEN ŞİRKETE TEŞEKKÜR

TMOK Başkanı Uğur Erdener, Kurumun ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, şunları söyledi: “Bir sporcu olarak hem İstanbul’un Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapmasına verdikleri güçlü destek, hem de İstanbul’un bir spor kenti ve insanların bir araya geldiği keyifli bir şehir olması bağlamındaki çalışmaları, güçlü vaatleri ve destekleri için kendilerine teşekkür ediyorum. Olimpiyat ideolojisini benimsemiş mutlu yaşasın.” “Borcunu biliyorum.”Sanki konuşuyordu.

Ziyarette TMOK Genel Sekreteri Sevinç Gündoğan, AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan ve Cumhur İttifakı Bakırköy Belediye Başkanı adayı Ali Talip Özdemir de hazır bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu