Ekonomi

Piyasanın en büyük likidite sağlayıcılarından ikisi ABD’de kripto ticaretini durdurdu

Investing.com – Dünyanın en büyük piyasa yapıcılarından biri olan Jane Street Group ve Jump Crypto, düzenleyici belirsizliği ve geçen yılki kripto şirketi iflaslarının ardından artan baskıyı gerekçe göstererek ABD’den çekilme kararı aldı.

Bloomberg’in konuyu yakından takip eden kişilere dayandırdığı habere göre Jane Street, küresel anlamda kripto şubesine yönelik hedeflerini küçültmek istiyor. Buna bağlı olarak, düzenleyici belirsizlik şirketin temel faaliyetlerini gerçekleştirmesini zorlaştırmaktadır.

Benzer nedenlerle, Jump Trading’in kripto varlık bölümü olan Jump Crypto, küresel genişleme hedeflerini sürdürürken ABD pazarından çekilme kararı aldı. Kripto sektörü için son derece değerli olan bu gelişme hakkında şirket yetkilileri yorum yapmadı.

Kripto şubesine yönelik baskılar şirket iflaslarıyla başladı

Özellikle 2022’de kripto şirketi iflaslarının ortasında. TerraForm Laboratuvarlarıve FTX’in Çökmesi şubeye önemli bir darbe vurdu. Bu çöküşlerin ardından yatırımcılar milyarlarca dolar kaybetti. 2023 yılına gelindiğinde, ABD düzenleyicilerinin kripto sektörüne yönelik baskıcı tavrı önemli ölçüde arttı. Buna ek olarak, düzenleyiciler kripto şirketlerini daha fazla yaptırımla dizginlemeye çalıştıkça şirketler düzenleyici belirsizlikten muzdarip oldu.

En büyük iki piyasa yapıcının, ABD’deki küçülen alan ve ülkedeki kripto sektörünün geleceğine ilişkin endişeler nedeniyle böyle bir karar aldığı düşünülüyor.

Kripto sektörü üzerindeki baskının en somut örneği ABD’nin en büyük kripto borsası Conbase’in SEC’den aldığı resmi tebligat ve CFTC’nin Binance’e açtığı dava olarak görülebilir.

ABD’li savcılar tarafından soruşturma altına alınan TerraUSD stablecoin projesinde Jane Street ve Jump Trading isimleri yer aldı. Çünkü Jump Crypto, 2019’dan beri TerraUSD projesinin değerli bir likidite sağlayıcısı. Öte yandan Jane Street, CFTC’nin Binance’e açtığı davada adı geçen şirketlerden biri oldu. Ancak şirketler bu konuda herhangi bir suçlamaya maruz kalmadı.

Jane Street’in ana faaliyet alanı olarak borsa yatırım fonları ve özel şirket tahvilleri alanında çalışırken, 2017 yılından bu yana kripto ticaretinde piyasa yapıcı rolü oynamaktadır.

Kripto şirketleri ABD’den ayrılıyor

Jane Street ve Jump Trading’in ABD pazarından çıkma kararı, birçok büyük kripto şirketinin emsalini takip ediyor. ABD’deki kripto bölümü üzerindeki baskılar nedeniyle şirketler, Asya ve Orta Doğu’da kripto dostu yetki alanları olarak öne çıkan Dubai, Hong Kong ve Singapur gibi ülkelere yöneliyor.

Son olarak, Coinbase bu hafta Birleşik Arap Emirlikleri’ndeMerkez kurulacağı haberi gündeme geldi. madeni para tabanı, uluslararası platformda da kripto vadeli işlemler alanında faaliyet gösterecek şirketini kurdu. Bir diğer büyük ABD kripto şirketi Gemini de benzer bir oluşumla ABD dışında bir türev borsası başlattı.

Ancak dün Bittrex borsasının ABD’deki piyasa koşulları ve düzenleyici baskılar nedeniyle faaliyetlerine daha fazla devam edemeyeceği gerekçesiyle iflas başvurusunda bulunduğunu gördük.

Author: Günay Caymaz

onikisubat-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu