Haber

Rusya Savunma Bakanlığı gönüllü birliklerle sözleşme imzaladı

Ukrayna’da yürütülen özel askeri harekata katılan gönüllü birliklerin temsilcileri, Rusya Savunma Bakanlığı ile harekat alanındaki faaliyetlerini tanımlayan sözleşmeler imzaladı. Sözleşme belgeleri, derneklerin yasal düzenlemelerini ve faaliyetlerini ve ayrıca devlet destekli önlemlerin gönüllüleri ve aile üyelerini içerecek şekilde genişletilmesini belirtir.

Ukrayna’da yürütülen özel askeri harekata katılan istekli birliklerin temsilcileri, Rusya Savunma Bakanlığı ile harekat alanındaki faaliyetlerini tanımlayan sözleşmeler imzaladı. Sözleşme belgeleri, devlet temelli önlemlerin gönüllüleri ve aile üyelerini ve ayrıca derneklerin mevzuatını ve faaliyetlerini ne ölçüde kapsadığını belirtir.

Kazakların istekli tugayı ‘Terek’, sözleşmeyi imzalayan birimlerden biriydi. Diğer oluşumların isimleri ve hakları hakkında bilgi verilmedi.

12 Haziran’da Savunma Bakanlığı, ‘Ahmat’ adlı Çeçen özel kuvvetleriyle ilk sözleşmeyi imzaladı. 13 Haziran’da 7 gönüllü dernekle daha sözleşme imzalandı. Bakanlık, 1 Temmuz’a kadar tüm istekli birliklerle sözleşme imzalayacağını duyurdu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in özel askeri şirketlerin de Savunma Bakanlığı ile sözleşme imzalaması gerektiğini söylemesinin ardından parlamentonun alt kanadı Duma’nın özel askeri şirketlerin statüsünü belirlemek için teklif sunması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu