Ekonomi

SEKO, ABD gümrüğü tarafından şartlı iade aldı

Illinois merkezli bir gümrük komisyoncusu olan SEKO Logistics, Salı günü açıklandığı üzere, ABD Gümrük ve Sınır Koruma (CBP) tarafından iki önemli uluslararası ticaret programına şartlı olarak yeniden kabul edildi. Tam iade için bastıran şirket, CBP’nin başlangıçta askıya almaları tetikleyen uyum sorunlarını belirtmemesi konusundaki endişelerini dile getirdi.

Eski haline getirme, CBP yaptırım eylemlerinde gümrük komisyoncularının nadiren seçilmesi nedeniyle sektörün dikkatinin arttığı bir dönemde geldi. Geçtiğimiz Cuma günü CBP, düşük değerli doğrudan tüketiciye yönelik ithalatlar için tarife muafiyetinin kötüye kullanımını engellemeyi amaçlayan “Giriş Tipi 86” programından birkaç gümrük komisyoncusunun askıya alındığını duyurdu. Shein, Temu ve TikTok Shop gibi büyük online perakendeciler, Çin’den ABD’li müşterilere ürün sevkiyatı için bu muafiyetten yararlanmaktadır.

SEKO CEO’su James Gagne, şirketin CBP’nin ilk kararından duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi ve SEKO’nun hızlandırılmış gümrükleme programındaki son derece yüksek uyum oranının altını çizdi. CBP, askıya almalara gerekçe olarak “kabul edilemez uyum riski” ve “kötü aktörlerin” programı sentetik uyuşturucu bileşenlerinin kaçakçılığı da dahil olmak üzere yasadışı faaliyetler için kötüye kullanma potansiyelini gösterdi. Ancak, sevkiyatların düşük değerlenmesi veya yanlış sınıflandırılması gibi sorunların söz konusu olup olmadığı belirtilmedi.

Ayrıca SEKO, CBP’nin birçok büyük nakliye müşterisi için önemli olan Terörizme Karşı Gümrük Ticareti Ortaklığı (CTPAT) güvenlik programından da uzaklaştırıldığını açıkladı. SEKO, askıya almalara cevaben Cumartesi günü ABD Uluslararası Ticaret Mahkemesi’nde askıya almaların durdurulması ve eski haline getirilmeleri için bir dava açtı. Şirket ayrıca CBP’nin askıya almalar uygulanmadan önce yeterli bildirimde bulunmadığını veya iddia edilen eksiklikleri düzeltme şansı vermediğini iddia ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu