Haber

Suudi Arabistan ile BM arasında Yemen’de ihtiyaç sahiplerine destek için işbirliği anlaşması

Suudi Arabistan’daki Kral Salman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi (KSRelief) ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) arasında Yemen’deki acil ihtiyaç sahibi ailelere ve ülke içinde göçmenlere destek sağlamak için bir işbirliği anlaşması imzalandı.

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA’da yer alan haberde, UNHCR ortasında KSRelief ile imzalanan işbirliği anlaşması çerçevesinde yapılacak yardımdan 260 bin kişinin yararlanacağı belirtildi.

Söz konusu yardım kapsamında, acil ihtiyaç sahibi ailelere desteğin yanı sıra, iç savaş nedeniyle yerinden edilenlere yönelik sağlık hizmetleri ve bilinçlendirme faaliyetleri sağlanacağı kaydedildi.

Haberde, sözleşmenin mali değeri hakkında herhangi bir bilgi verilmedi.

– Yemen’de iç savaş ve insani kriz

Yemen’de İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana’nın ve bazı bölgelerin kontrolünü elinde tutuyor. Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçleri, Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine takviye veriyor.

BM verilerine göre ülkede yıllardır devam eden çatışmalarda yaklaşık 377 bin kişi hayatını kaybetti.

Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Yemen’deki iç savaşın neden olduğu insani kriz her geçen gün daha da büyüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu