Ekonomi

TCMB, tüketici kredilerine örtülü faiz tavanı getirdi

BLOOMBERG HT/ÖZEL

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ihtiyaç kredileri için yeni bir düzenleme yaptı.

Merkez Bankası’ndan bankalara gönderilen yazıda, ihtiyaç kredileri için ticari kredilerde uygulanan forma benzer bir faiz oranı belirlenmiş ve bu oranın aşılması durumunda menkul kıymet bulundurma zorunluluğu getirilmiştir.

TCMB’nin gönderdiği ve Bloomberg HT’ye ulaşan yazıya göre, tüketicilere kullandırılacak ihtiyaç kredilerinde “faiz/kar payı oranı Merkez Bankası’nın ilk kez açıkladığı bileşik referans faiz oranının 1,8 ile 2,0 katı arasında olanlar” düzeyi, 2.0 katından yüksek olanlar ise ikinci düzeydedir”. zorunlu hale getirildi.

Böylece MK kapsamına alınmayacak en yüksek aylık faiz, taşıt ve konut kredisi hariç ihtiyaç kredilerinde 1,37 seviyesinde olacak. Kredi faiz oranlarının bu seviyenin üzerinde olması durumunda bankaların menkul kıymet bulundurma zorunluluğu olacaktır. Şu anda bu kredi oranları 1,59 ile 1,87 arasında değişmektedir.

Merkez Bankası daha önce kredi faizlerinin kendi politika faizine yakın olmasını sağlamak amacıyla ticari kredilere faiz limiti koymuş ve bunun üzerinde kullandırılacak krediler için teminat bulundurmak zorunda kalmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu