Haber

Van’da oy verme işlemi başladı

VAN’da 706 bin 445 seçmen Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimleri için oy kullanacak. Seçmenler, kent genelindeki okullarda kurulan 2 bin 294 sandıkta saat 08.00 itibariyle oylarını kullanmaya başladı. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nde 1106 numaralı sandıkta oy kullandı.

Van genelinde 2 bin 294 sandıkta 706 bin 445 kişi oy kullanacak. Seçmen sayısı ile en kalabalık ilçe olan İpekyolu’nda 643 sandıkta toplam 229 bin 242, en kalabalık ikinci ilçe olan Erciş’te ise 341 sandıkta toplam 104 bin 19 oy kullanılacak. nüfuslu bölge. Kayıtlı seçmenin en fazla olduğu 3. ilçe olan Tuşba’da ise 96 bin 082 seçmen 297 sandıkta oyunu kullanacak. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Van’da da sabah saat 08.00 itibariyle oy verme işlemi başladı. Vatandaşlar sabahın erken saatlerinden itibaren oy kullanacakları okullara gelerek oylarını kullanmaya başladı.

Yeşil Sol Parti’nin Van 1. Sıra Milletvekili Adayı HDP Eş Genel Başkan Pervin Buldan, İpekyolu ilçesindeki Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nde 380 seçmenin hazır bulunduğu 1106 numaralı sandıkta oy kullandı. Seçimin barış ve kardeşliğe vesile olmasını dileyen Buldan, “Bugün tüm insanımız oyunu Türkiye’nin dört bir yanında kullanacak. Bu ülke uzun süredir büyük haksızlıkların, hukuksuzlukların yaşandığı bir ülke haline geldi. Ancak bugün yapılan seçimlerle artık bir değişim ve dönüşümün kaçınılmaz olduğunu hepimiz bekliyoruz. Tüm Türkiye halkları bekliyor, 82 milyon kişi bugünkü seçimlerden umutlu. Biz de “Bugün Van’da oyumuzu kullanarak barış ve kardeşliğe olduğu kadar demokrasiye de vesile olması temennisiyle tüm Türkiye’ye bu çağrıyı yapıyor, oylarımızın hayırlara vesile olmasını diliyoruz. takip etmek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu