Haber

Veliler endişelenmesin! İşte yeni müfredat gerçekleri

  HABER7

Milli Eğitim Bakanlığı 26 Nisan Cuma günü uzun zamandır beklenen yeni müfredat taslağını açıkladı. Bir hafta içerisinde 1 milyon 372 bin defa indirilerek kamuoyunun görüşüne açılan “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” müfredatıyla ilgili bazı kesimlerinin bir takım iddialarda bulundu. Ancak yeni müfredatı inceleyen uzmanlar, iddiaların aksine müfredatta velileri endişelendirecek bir durum olmadığını belirtiyor. 

GELİŞMİŞ ÜLKELERDEKİ MÜFREDATLARA UYGUN SADELEŞTİRMELER YAPILDI

2024-2025 eğitim-öğretim yılı itibarıyla uygulanacak olan “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” adı verilen yeni müfredatın ABD ve Avrupa’daki gelişmiş ülkelerin müfredatları incelenerek sadeleştirmeler yapıldığı ve demode bilgilerin müfredattan çıkarıldığı öğrenildi. Öğrencilerin konuları daha rahat anlaması için ortalama yüzde 30 sadeleştiği belirtilen müfredatla öğrencilerin geleceğe daha net bakabilmesi, kendilerini daha iyi geliştirebilmeleri, hayallerini hayata geçirebilecek bir ortam oluşturulması hedefleniyor.

İDEOLOJİK EKLEME YAPILMADI

Diğer yandan uzmanlar yeni müfredata ideolojik ekleme yapılmadığını ifade ediyor. Yeni müfredattan bazı kesimleri halkı manipüle etmek için iddia ettiği gibi Atatürkçülüğün silinmediği, dini öğelerin arttırılmadığına dikkat çekilirken, Dragon aracıyla uzaya giden ve 13 bilimsel deney yapan Alper Gezeravcı’nın ilk Türk astronotu olduğu gibi ideolojik olmayan güncel bilgilerin eklendiğinin altı çiziliyor. 

1,5 VE 9. SINIFLARDA UYGULANACAK

Yeni eğitim öğretim yılında hayata geçirilecek müfredat sadece belirli sınıflarda uygulanacak. Yeni müfredatın 1,5 ve 9. sınıf öğrencileri için geçerli olduğu, diğer tüm öğrencilerin ise eski müfredatla eğitimlerine devam edeceği ve sınavlarının eski müfredata göre yapılacağı edinilen bilgiler arasında yer alıyor. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu