Ekonomi

Xiaomi’nin Mi 14 serisi Çin akıllı telefon pazarındaki potansiyel toparlanmayı destekliyor

International Data Corporation (IDC) analistlerine göre, Xiaomi’nin yakın zamanda piyasaya sürdüğü Mi 14 serisi ve Huawei’nin Mate 60 serisinin başarısı, Çin’in akıllı telefon pazarındaki uzun vadeli düşüşün sona erdiğinin sinyalini verebilir. IDC, Çin’de 2023’ün 4. çeyreği için yıllık satış büyümesini tahmin ediyor; bu, art arda on çeyreklik düşüşün ardından önemli bir geri dönüş olacak.

İyimserlik, Çinli şirketlerin Qualcomm’un işlemcilerine yönelik güçlü talep raporlarıyla birlikte ortaya çıkıyor. ABD’li çip üreticisinin Snapdragon 8 Gen 3 işlemcisi, Apple’ın arasına katılarak Xiaomi’nin Mi 14 serisine güç veriyor (NASDAQ: AAPL) ve Huawei ile şiddetli rekabete işaret ediyor.

31 Ekim 2023’te Xiaomi CEO’su Lei Jun, Weibo’da Mi 14 serisinin Çin’de piyasaya sürüleceğini duyurdu. Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 3 işlemcisi ve Xiaomi’nin HyperOS yazılımıyla donatılan yeni model, premium pazarı hedefliyor. Devam eden salgına, ekonomik krize ve tedarik sıkıntısına rağmen Mi 14 serisi, piyasaya sürülmesinden sonraki bir hafta içinde bir milyonun üzerinde birim sattı.

Satışlardaki bu artış, Çin akıllı telefon pazarının ABD ihracat kontrolleri nedeniyle daha da kötüleşen zorluklarla boğuştuğu bir dönemde gerçekleşti. Ancak Xiaomi’nin Mi 14 serisi ve Huawei’nin Mate 60 serisinin erken başarısı, yılın son çeyreğine girerken şube için potansiyel bir toparlanmaya işaret ediyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu